Mégsem lesz Aspirin a benzinkutaknál

Vágólapra másolva!
Az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának szocialista elnöke szerint úgy tűnik, megoldódik a gyógyszertári ügyelet kérdése, így "nem zsarolja a tárca a patikákon kívüli árusítással a gyógyszerészeket".
Vágólapra másolva!

Schvarcz Tibor csütörtökön a Magyar Nemzet írása kapcsán beszámolt arról, hogy a benzinkutaknál és a bevásárlóközpontokban történő gyógyszervásárlás lehetősége azért vetődött fel az egészségügyi tárcánál, mert a Magyar Gyógyszerész Kamara "picit hezitált" a patikák ügyeletével. Úgy véli, mindenképpen el kell ismerni a finanszírozásban a gyógyszertárak éjszakai nyitva tartását. A hiányzó pénzt azzal pótolják, hogy a patikai árrést megemelik.

A bizottság elnöke elmondta: a 3500 forintnál drágább gyógyszerek esetében a patikák eddig azonos összegű árrést számolhattak el, ezért nem érte meg drágább készítményeket tartaniuk. Inkább az olcsóbb, de keresett gyógyszereket árusították. A jövőben a drágább készítmények után nagyobb árrést számolhatnak el a gyógyszertárak, amivel kompenzálhatják az éjszakai ügyelet költségeit - tette hozzá Schvarcz Tibor.

Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerész Kamara (MGYK) elnöke üdvözlendőnek tartotta az egészségügyi bizottság elnökének nyilatkozatát, amely szerinte megerősítette, hogy sem a kormány, sem a parlament nem kívánja a jelenlegi gyógyszer-forgalmazási szabályokat megváltoztatni.

A Gazdasági Versenyhivatalnak korábban a gyógyszerpiacról készült elemzésére utalva az MGYK elnöke elmondta: a hivatalnak abban igaza van, hogy a gyógyszertári szolgáltatások átalakítására vagy bővítésére szükség lehet, de ehhez a megfelelő forrásokat is hozzá kell rendelni. Mint mondta, jelenleg 200 ügyeletes patika van Magyarországon, a költségeket központi finanszírozás hiányában a gyógyszertárak egyre kevésbé tudják kigazdálkodni.

Az MGYK felkérésére készített felmérés szerint egyébként az éjszakai ügyeletet a lakosság 87 százaléka évente egyszer sem veszi igénybe, viszont a hétvégi és ünnepnapi nappali ügyeletek forgalma magas. Az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztériummal jelenleg is folyó egyeztetéseken a gyógyszertári ügyelet jogi és finanszírozási kérdéseiben hamarosan eredmény várható.

Hávelné Szatmári Katalin szerint az egészségügyi bizottság elnökének nyilatkozata azt tükrözi, hogy a kormányzat egészségpolitikusai felmérték azokat a szakmai és társadalombiztosítási-pénzügyi kockázatokat, amelyekkel a Gazdasági Versenyhivatal javaslata járna, és ezért azt nem támogatják.