Novemberben még ehetnek a fejéri polgármesterek

Vágólapra másolva!
Elhalasztották tervezett éhségsztrájkjukat a Fejér megyei polgármesterek. Miután bejelentették: éhségsztrájkolnak, hogy a megye elmaradott kistérségei megkapják a szerintük szükséges állami támogatást, a kormányzat megígérte, hogy segít. A településvezetők ezért néhány hétig várnak az éhezéssel, hátha megfelelő javaslatokkal állnak elő a minisztériumok. Azt mondják azonban, hogy ígéreteknek már nem, csak a konkrét támogatásoknak hisznek.
Vágólapra másolva!

Huszonhárom, Fejér megye déli részén található kistelepülés első embere tanácskozott hétfőn délelőtt arról, mit tegyenek, hogy a térség kormányzati támogatást kaphasson - szerintük nélkülözhetetlen - fejlesztésekhez. A településvezetők korábban azzal fenyegetőztek, éhségsztrájkba kezdenek, ha a kormányzat nem foglalkozik a térséggel. Egyelőre azonban nem kezdenek koplalásba, december elejéig mindenképpen kivárnak.

A hétfői tanácskozásra, ahol már a sztrájk megkezdéséről készültek dönteni, Nagy Sándor, a Miniszterelnöki Hivatal terültfejlesztési államtitkára ugyanis levelet írt. Ebben azt közölte, hogy számíthatnak arra, hogy uniós pályázatokkal támogatásokhoz jutnak a települések. Emellett Szabó Gábor, a megyei közgyűlés szocialista elnöke azt ígérte, közbenjár abban, hogy a következő hetekben több minisztériummal is - így a Gazdasági és Közlekedési Minisztériummal és a környezetvédelmi tárcával is - tárgyalások kezdődjek rövidesen. A polgármesterek emellett abban is bíznak, hogy a megye parlamenti képviselői az Országgyűlésben tudnak eredményeket elérni.

Weisengruber Imre, a Fejér megyei Káloz polgármestere a hétfő délelőtti tárgyalások után az [origo]-nak azt mondta: továbbra sem rendeződött megnyugtatóan a térség helyzete, ennek ellenére egyelőre nem foglalkoznak az éhségsztrájkkal, ehelyett tárgyalóasztal mellett próbálják felhívni a kormány és a parlament figyelmét a problémákra. Az ígéreteknek már nem hisznek, ezért csak akkor nem kezdik el az éhségsztrájkot, ha konkrét garanciákat kapnak. Elsősorban infrastrukturális feljesztésekre - csatornázásra, útépítésre -, EU-projektek támogatására, oktatásfejlesztésre és a munkanélküliség csökkentése érdekében - kérnek állami támogatást.

Juhász János (MSZP), Sárbogárd polgármestere szerint azért tettek le most az éhségsztrájkról, mert olyan segítséget ajánló levelet kaptak Nagy Sándortól, a Miniszterelnöki Hivatal területfejlesztési államtitkárától , amely alapján érdemes érdemi tárgyalásokat folytatni.

A minisztériumok mellett a megye országgyűlési képviselőitől várnak még segítséget a települések vezetői. A kistérségek vezetői szerint ugyanis a helyi képviselők nem lépnek fel elég hatékonyan az elmaradott térségért, a megszerezhető támogatásoknak csak egy kis hányadát szerzik meg. Fejér megye 1996 óta 24 milliárd forintnyi támogatásban részesült, ebből 22 milliárd a megye északi részére jutott, a déli térségbe pedig összesen 2 milliárd - mondta korábban Weisengruber Imre polgármester, aki azt is hozzátette: a déli térség csatornázottsága másfél százalékos, míg a megye északi részében kilencvenszázalékos.

Lengyel Zoltán (Fidesz), a sárbogárdi körzet képviselője azt mondta, egyetért a polgármesterek által vázolt problémákkal. Megjegyezte, hogy tavaly decemberben, a költségvetési zárószavazás előtt levelet írt a most tiltakozásra készülő polgármestereknek. Levelében arra kérte a települések vezetőit, hogy írják meg a településüket érintő problémákat, amelyeket költségvetési pénzekből lehetne megoldani. A kérdésre azonban mindössze hárman válaszoltak. A képviselő közölte, hogy ennek ellenére benyújtott több módosító indítványt tavaly, a 2003-as költségvetés elfogadása előtt. Ezekben a javaslatokban a térség fejlesztéséhez szükséges forrásokat próbálta biztosítani, de akkor minden indítványát leszavazta a kormánytöbbség. Korábban kifogásolta, hogy a megyének szánt címzett támogatást Székesfehérvár kapta, nem pedig a hátrányosabb térségek.

Lengyel idén is benyújt több módosítót a jövő évi költségvetéshez, amelyek szerinte lehetővé tennék a polgármesterek által vázolt problémák egy részének orvoslását. Közölte ugyanakkor, hogy azt nagyon nehéz a parlamentből megoldani, hogy Dél-Fejérben csökkenjen a munkanélküliség.

A kezdeményezésben részt vevő három térségben - Sárbogárd, Mezőföld és Sárvíz - 67 ezer ember él. A megye déli részében található területen másfél százalékos a csatornázottság, elmaradott az úthálózat, rossz állapotban vannak az oktatási intézmények, és a megyei átlag kétszerese, 17-18 százalékos a munkanélküliség. A térség vezetői szeptemberben levelet küldtek a miniszterelnöknek és az illetékes minisztériumoknak, hogy központi segítséget kérjenek. Érdemi választ nem kaptak, ezért helyezték kilátásba az éhségsztrájkot.