Vágólapra másolva!
Levett talárral, azaz nem alkotmánybíróként várja Holló András, az Alkotmánybíróság elnöke Lomnici Zoltánt, a Legfelsőbb Bíróság elnökét és Kaltenbach Jenő kisebbségi ombudsmant vitáik elsimítása érdekében. A két prominens jogász a szegedi bíróság által primitívnek kikiáltott és ezért csökkentett kártérítésre ítélt romák esetén vitázott a nyilvánosság előtt.
Vágólapra másolva!

A szereptévesztés látszatát akarta cáfolni hétfő délután kiadott közleményében Holló András, az Alkotmánybíróság (AB) elnöke. A Népszava címoldalán megjelent fotóra utalva - amelyen éppen leveti a bírók hivatalos öltözetének számító ruhát - közölte, hogy levetett talárral kívánja fogadni vendégeit, Lomnici Zoltánt és Kaltenbach Jenőt. Az AB elnökének közvetítő szerepe ugyanis szokatlan, példa nélküli az Alkotmánybíróság történetében. Holló ki is mondja közleményében, hogy nincs szereptévesztésben, amit azért tartott fontosnak, mert az újság szerint Mádl Ferenc köztársasági elnök helyett vállalta magára a közvetítés feladatát.

A Legfelsőbb Bíróság (LB) elnöke és a kisebbségi ombudsman még ezen a héten találkozik. Kettejük vitáját az az ítélet robbantotta ki, amelyben egy tévedésből másfél évre bezárt roma testvérpár a kért 2 millió helyett mindössze 1,2 millió forint kártérítést kapott, mert a szakértő szerint személyiségük az átlagosnál primitívebb. Kaltenbach Jenő az ítélet kapcsán kifejtette: az alkotmány alapján nem lehet különbséget tenni ember és ember között. Az ombudsman ugyanakkor kitart amellett, hogy magát az ítéletet nem kommentálta, de Lomnici Zoltán részben miatta adta ki az igazságszolgáltatás függetlenségéért aggódó felhívását. Holló azzal indokolta, hogy közvetít kettejük vitájában, hogy a jövőben kellő méltósággal és egymás szerepét, hatáskörét tiszteletben tartva rendezzék a konfliktusokat.

A témában kemény vita alakult ki az Országgyűlés hétfői ülésén is. Áder János, az ellenzéki Fidesz frakcióvezetője azt mondta, hogy egymást érik a támadások a kormánypártok részéről a független intézmények ellen. Áder szerint a kormány már eddig is ellenséges volt Szász Károllyal, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnökével, Polt Péter legfőbb ügyésszel és Járai Zsigmonddal, a Magyar Nemzeti Bank elnökével, most szervezett támadást indított a bíróság ellen. Áder Kovács Lászlónak, az MSZP elnökének és Kuncze Gábornak, az SZDSZ elnökének a Hegedűs Lóránt MIÉP-es politikust felmentő ítélet után elhangzott véleményére utalt. Az MSZP és az SZDSZ elnöke meglepődésének adott hangot az antiszemita, kirekesztő cikket író szélsőjobboldali politikus felmentése miatt.

Bárándy Péter igazságügy-miniszter visszautasította a vádakat. Szerinte óvakodni kell a bíróságok függetlenségének megsértésétől, de ez nem jelenti azt, hogy a működésük nem lehetne kritizálható. Hivatkozott arra, hogy a választások óta hozott módosításoknak köszönhetően a végrehajtó hatalom már anyagi téren sem tud retorziót alkalmazni a bírósággal szemben.