Feltérképezték a hazai maffiát

Vágólapra másolva!
Új stratégiával, új kommunikációval készül felvenni a harcot a magyar rendőrség, határőrség és pénzügyőrség a 80 hazai szervezett bűnözői csoport ellen. Azt nem ígérik, hogy maffiatevékenységért ülnek majd mindannyian a börtönben, de más módon is ki tudják őket vonni a forgalomból.
Vágólapra másolva!

Elkészült az Országos Bűnmegelőzési Központ irányításával a szervezett bűnözés elleni stratégia koncepciója - jelentette be a Belügyminisztérium bűnmegelőzési helyettes államtitkára csütörtökön, Budapesten. Már folyik a koncepció szakmai vitája, s ennek alapján várhatóan a jövő év elejére elkészül az a stratégia, amelyben egyértelműen megfogalmazódik, hogy az érintett szervek mit kívánnak tenni a szervezett bűnözés ellen - mondta sajtótájékoztatón Hegedűs András.

Mikó István dandártábornok, a Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ helyettes vezetője közölte: Magyarországon mintegy 80 szervezett bűnözői csoportot tartanak nyilván. A rendőrség, a határőrség és a vám- és pénzügyőrség összesített adatai szerint körülbelül 3800 - 85 százalékban magyar állampolgárságú - tagja van ezeknek a többnyire hierarchikus felépítésű, az esetek kétharmadában kizárólag az anyagi haszonszerzése alakított szervezeteknek.

Mint mondta, Magyarországon a maffiaszerű bűnözés még nem honosodott meg, de feltételrendszere már kialakult: megvannak a kapcsolatrendszerek, a hierarchikusan szervezett bűnözői csoportok, amelyek továbbfejlődhetnek maffiává. A rendőrség 46, a határőrség 30, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) 4 bűnszervezetről tud. Legjellemzőbbek a 11-50 fős bűnözői csoportok, kilenc 100 főnél többet, 24 tizenegy főnél kevesebb tagot "foglalkoztat" - közölte.

A legjellemzőbb bűncselekményeket illetően a csalás és embercsempészet négy, illetve nyolc százalékkal csökkent tavaly 2001-hez viszonyítva, hét százalékkal nőtt viszont az okirat-hamisítás, ami tavaly már az összes bűncselekmények felét tette ki. Összességében szervezett jellegű bűncselekményt 2001-ben több mint 72 ezret követtek el, tavaly viszont ennél kevesebbet, mintegy 59 ezret regisztráltak. Mint mondta, a szervezettszerű bűnözők mögött a kiszolgálók körében ki kell emelni a jogászokat, a befektetési szakértőket és az orvosokat, valamint a hírközlés és posta dolgozói is megjelentek "szép számmal".

A várható tendenciákról szólva azt mondta: az ország uniós csatlakozása után a jövedelmi viszonyok javulására lehet számítani, ami például a kábítószerrel összefüggő bűncselekmények számának emelkedését hozza magával a kereslet növekedése miatt. Szintén számítani kell arra, hogy az EU mezőgazdasági-élelmiszeripari támogatásai felkeltik a szervezett bűnözők érdeklődését. Megemlítette: vannak kutatások, hogy a rendvédelmi szervek mennyire érintettek a szervezett bűnözésben. Rámutatott: a rendvédelmi szervek állománya "rendkívül veszélyeztetett" ebből a szempontból.

Ferenczi László vezérőrnagy, az Országos Rendőr-főkapitányság bűnügyi főigazgatója kijelentette: ezeknek a bűnözői csoportoknak a felszámolása igen nehéz, akár éveket is igénybe vehet, mert rendkívül konspiráltak, szervezettek, sokan működnek benne közre, és "nem követnek el mindennap bűncselekményt". Hegedűs András szerint nemcsak az az eredmény, ha büntetőeljárás indul a csoportok ellen, hanem az is, ha "nem itt jelennek meg".

Samu István, a határőrség rendészeti főigazgatója arról számolt be, a látókörükbe került 30 szervezett csoport jellemzően embercsempészettel és okirat-hamisítással foglalkozik, de a bűnözői csoportok "több lábon állnak". Példaként említette, hogy az embercsempészetre kialakított infrastruktúra "szabad kapacitásait" más termékekkel - cigarettával - töltik meg Az okmányhamisítók pedig nemcsak az útlevelek, hanem más hivatalos íratok hamisítására is berendezkednek. Hangsúlyozta: csak a rendvédelmi szervek összefogásával, közös információs bázis kialakításával lehet felvenni a küzdelmet a szervezett bűnözőkkel.

Hegedűs András szerint Magyarországnak stabilizáló szerepet kell betöltenie a Balkánon, ezért a januártól induló Bűnmegelőzési Akadémia egyik első programja az emberkereskedelem elleni képzés lesz, felvállalva a térség szakembereinek átfogó képzését. Mint mondta, a fórum alkalmas lesz arra, mind a szervezett bűnözés, mint egyéb rendészeti kérdésekben Magyarország megpróbáljon egy sokkal szorosabb kommunikációt, együttműködést a térségben összehangolni.