Átszervezik a sürgősségi ellátást

Vágólapra másolva!
Az uniós tagországokban az orvosok csak korlátozott túlmunkára kötelezhetők, ezért Magyarországon át kell szervezni a sürgősségi ellátás rendszerét. A tervek szerint jóval kevesebb helyen, de kizárólag jól felszerelt intézményekben és gyakorlott szakemberek láthatnák el a sürgős ellátásra szorulókat.
Vágólapra másolva!

Nagy sietséggel készíti a szaktárca a sürgősségi betegellátás új koncepcióját. Az Európai Unióhoz való csatlakozás után ugyanis - a túlórákat is beleértve - egyetlen orvos sem dolgozhat többet hetente 48 óránál - írja a Népszabadság.

Ha a munkát az Európai Bíróság ítéletének megfelelően szerveznék a magyarországi intézményekben, és csak az ott megadott időkeret állna rendelkezésre, akkor a jelenleginél öt-nyolcezer orvossal többre lenne szükség. A helyzetet a szaktárca a sürgősségi ellátó rendszer átszervezésével kezelné. A tervek szerint jóval kevesebb helyen, de kizárólag jól felszerelt intézményekben és gyakorlott szakemberek láthatnák el a sürgős ellátásra szorulókat.

Rácz Jenő egészségügyi helyettes államtitkára elmondta: az új rendszer tervével november végére készül el a szaktárca. E szerint májustól az egyszerűbb, mentőt nem igénylő betegségeknél, sérüléseknél a beteg telefonon, illetve az internet segítségével tájékozódhat, hogy hol találja a legközelebbi ellátóhelyet. Ezekből kevesebb lesz, mint most van. A háziorvosi ügyeleteket is központokba szerveznék. A szakellátásban minimum három, de lehetséges, hogy négy sürgősségi ellátási szint lesz. A városi kórházakban látnák el a járóbetegeket, kezelnék az egyszerűbb problémákat, és szükség esetén innen küldenék tovább a megfelelő szakellátást biztosító helyre. A helyettes államtitkár szerint erre a feladatra csak 50-60 sürgősségi pontot jelölnek ki, zömmel a városi kórházak közül. A súlyosabb, bonyolultabb esetek ellátását körülbelül 20-25 megyei, illetve budapesti regionális kórház végezné. A nagyon speciális eseteket a regionális, illetve az országos centrumok fogadnák.

A sürgősségi ellátórendszer átalakítására, az ügyeletekben dolgozó orvosok megfelelő javadalmazására tízmilliárd forintot különítettek el az ágazat jövő évi költségvetési tervében.