Öt perc elég volt a romák leprimitívezéséhez

Vágólapra másolva!
Mindössze öt percig tartott az a személyiségvizsgálat, amelynek alapján primitívnek nevezték azt a két magyarcsanádi férfit, akiknek emiatt ítéltek meg kevesebb kártérítést a 15 havi megalapozatlan elzárásért - állítja az egyik érintett. A leprimitívezett roma férfiak mindketten dolgoznak, egyikük a munka mellett házát újítja fel, ahol feleségével, két iskolás lányával és 10 hónapos kisfiával él. A férfi azt mondja: fogva tartása óta időnként ingerültségi rohamok törnek rá.
Vágólapra másolva!

Dél van, ebédszünet, Gán Miklós hazafelé biciklizik, amikor találkozunk vele a Sarki Kocsma nevű helynél. A 35 éves férfi és 40 éves bátyja néhány héttel ezelőtt vált országszerte ismertté, miután a szegedi bíróság azért ítélt nekik kevesebb kártérítést az ártatlanul fogdában töltött hónapokért, mert egy szakértői vélemény szerint az átlagosnál primitívebb személyiségük van. A román határtól néhány kilométerre fekvő Magyarcsanádon élő roma testvérpár már szinte az összes televízió műsorában szerepelt az ügy kapcsán.

A találkozóhelytől egy sarokra lévő házban a feleség kávét főz, és előkészíti az ebédet, a férfi pedig belekezd a három évvel ezelőttre visszanyúló, zűrzavaros ügy részletezésébe. 2000 novemberében egy ismeretlen holttestet találtak a helyiek egy Magyarcsanád közelében található tóban. 2001. január 19-én megjelentek a rendőrök Gán Miklósnál és Gán Zoltánnál, majd elvitték őket kihallgatásra. A két férfit az ismeretlen személy megölésével gyanúsították.

72 óra lejárta után hazamehettek, nem sokkal később azonban újra bevitték őket. Gán Miklós emlékei szerint ez január 24-én történt, azt azonban, hogy pontosan milyen napszakban jelentek meg újra a rendőrök, nem tudja felidézni. Az asszony közbeszól: este jöttek a nyomozók, épp a Legyen Ön is milliomos ment a tévében.

Fejét verte a falba

A két férfi összesen 15 hónapot töltött előzetes letartóztatásban: nyolc hónapot a szegedi kapitányság fogdájában, a többit pedig a szintén szegedi Csillag börtön azon szárnyában, ahol az előzetesben lévőket tartják. Gán Miklós azt mondja: nem volt nagy különbség a két hely között, mindegyik rossz volt. Azt elárulja: nagyon félt, "keze, lába remegett", amikor vitték át a Csillagba. Az ott eltöltött hónapokat nem lehet leírni, "olyan volt, mint a halál" - teszi hozzá. A kemény helyként ismert Csillagban eltöltött időszakról nem akar részleteket mondani.

A férfi azt mondja, nagyon megviselték az ártatlanul bezártságban töltött hónapok. Előfordult, hogy a fogdában egyedül maradt a zárkában, és annyira kikészült, hogy a fejét verte a falba. Ahogy ilyenkor szokásos, a bűntársának tartott bátyját tőle elkülönítve őrizték, így egy alkalommal sem tudtak találkozni. Látogatót havonta egyszer fogadhatott, rokonai felváltva hol őt, hol Zoltánt keresték fel.

Forrás: [origo]
A bajban sokan elfordultak tőlük

A gyilkossági ügy és a Gán testvérek letartóztatása nagy port vert fel a nagyjából 1700 lakosú Magyarcsanádon. Az esettel országos bulvárlapok és televíziós műsorok is foglalkoztak. Miklós felesége azt mondja, sokan elfordultak tőle, amíg a férje őrizetben volt. Az utcán elmaradtak a köszönések, még ismerősök, egykori barátok is másképp viselkedtek vele. A szemébe senki nem mondta, hogy problémája lenne a Gán családdal, de az utcán és a boltban sokszor tettek megjegyzéseket a háta mögött. Az iskolában a gyerekek már egyenesebbek voltak, ők legalább nyíltan csúfolták a lányokat.

Az asszony és a férfi elmondják, a hozzátartozók sokat segítettek. Amíg a férj be volt zárva, adtak a nőnek pénzt, eljártak hozzá fát vágni. Ahhoz azonban, hogy a kirendelt védő helyett saját maguk fogadhassanak fel ügyvédet, már bankhitelt is kellett felvenniük.