Vágólapra másolva!
A Proware Kft. ügyvezető igazgatója azzal vádolja az Informatikai és Hírközlési Minisztériumot, hogy részben egy olyan koncepció alapján akarja a Nemzeti Adatvagyon Védelmi Központot (NAVK) megvalósítani, amelyet valójában a Proware talált ki, és amelynek elvégzett munkálataiért a mai napig nem fizettek a cégnek. Az ügyvezető igazgató mai sajtótájékoztatóján közölte: a Miniszterelnöki Hivatal közel 400 millióval tartozik emiatt a Proware-nek. Az informatikai tárca tagadta, hogy használnák a Proware anyagát.
Vágólapra másolva!

Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) a Proware Kft. tervei alapján akarja létrehozni a Nemzeti Adatvagyon Védelmi Központot (NAVK) - állítja Tarjányi Péter, a cég ügyvezetője. Tarjányi szerint cége már 2002 végén kidolgozta az NAVK koncepcióját, azonban a munkálatok megkezdése után nem sokkal a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) leállítatta a munkákat, az elvégzett feladatokért pedig azóta sem fizetett.

Tarjányi szerint a Proware koncepciója és az IHM elképzelései között csak három lényeges különbség van: egyrészt a cég tervei szerint közbeszerzéssel választották volna ki a beruházást végző cégeket. Másrészt az NAVK-ot 1,5-2 év alatt hozták volna létre. Harmadrészt pedig nem kizárólag költségvetési pénzből valósult volna meg az 5,2 milliárd forintos projekt. A cégvezető szerint az IHM "titokban és közbeszerzési eljárás nélkül" akarja megvalósítani a beruházást. Erre utal, hogy a projektről szóló javaslatot az IHM az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának küldte meg, és azt kérte a testülettől, hogy nemzetbiztonsági okokra hivatkozva a parlament adjon felmentést a közbeszerzés alól.

Tarjányi állításait egy Demeter Ervin és Rogán Antal fideszes képviselők által tartott keddi sajtótájékoztatón elhangzott, valamint további, meg nem nevezett forrásokból származó információkra alapozta. A cégvezető szerint az IHM eljárásnak célja, hogy egy - szintén meg nem nevezett - multinacionális cégcsoport és egy magyar informatikai vállalkozás kapja meg a beruházást. Mint Tarjányi fogalmazott, ez az érdeke bizonyos gazdasági és politikai köröknek.

Tarjányi Péter szerint az ügy hátterében az áll, hogy cége kényelmetlenné vált a hatalom számára. A Proware a kormányváltást követően több cég átvilágítására is megbízást kapott. Ennek köszönhetően "belelátott egyes, a politikához közel álló emberek lapjaiba", ezzel érdekeket sértett - mondta. A cégvezető szerint az időközben csődbe ment Proware Kft. ellehetetlenítésében, illetve pénzeinek visszatartásában politikai megfontolások is vezérlik a MeH-et.

Az ügyvezető igazgató emlékeztetett arra, hogy a Proware Kft. az elmúlt évben a Miniszterelnöki Hivataltól megbízást kapott egyebek mellett az In-Forrás Kht. átvilágítására, illetve a NAVK-pilot projektben (tesztprojektben) való részvételre. A Proware "rendben elvégezte a munkát", kidolgozta a projektet, és a koncepciót átadta a Miniszterelnöki Hivatalnak. A munkálatok el is kezdődtek, adatmentést végeztek különböző állami szerveknél, a MeH azonban nem fizette ki a munkákért járó mintegy 400 millió forintot - mondta Tarjányi Péter. Baja Ferenc, a MeH politikai államtitkára korábban tagadta, hogy megkezdődött volna a NAVK kialakítása, illetve, hogy ezzel kapcsolatban adatmentést végeztek volna. Tarjányi szerint azonban cége szerződésekkel tudja bizonyítani a munkálatok elvégzését és a projekt kialakításának megkezdését is.

Az ügyvezető igazgató kérdésekre válaszolva elmondta: ő és munkatársai tárgyaltak az illetékesekkel, ám máig nem kaptak választ arra, hogy miért nem fizetnek nekik. Tarjányi Péter kifejtette: nem érti, hogyan kerülhetett át a koncepciójuk az Informatikai és Hírközlési Minisztériumhoz.

Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium tagadta, hogy a Nemzeti Adatvagyon Védelmi Központ létrehozása kapcsán felhasználta volna a Proware Kft. korábbi koncepciójának dokumentációját. A központ feladata az lenne, hogy váratlan katasztrófák, vagy informatikai meghibásodások esetén megóvja a kormányzati szervek adatait. A tárca munkatársa azt mondta, nem a Proware anyaga alapján készítették elő a NAVK megvalósítását, s nincs információjuk arról, mit tartalmaz a koncepció. Az IHM folyamatosan egyeztet az adatvédelmi biztossal annak érdekében, hogy a NAVK megvalósítása ne sértsen adatvédelmi jogokat.