Bírósági elé kerül a Lelkiismeret '88 vezetője

Vágólapra másolva!
Gyorsított eljárásban állítják bíróság elé Kicsis Imrét, a Lelkiismeret '88 Csoport vezetőjét. Kocsist azután vették őrizetbe, hogy a Lelkiismeret '88 hétfőn, a rendőrségi és a bírósági tiltás ellenére meg akarta tartani tiltakozó felvonulását. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) nevű jogvédő szervezet nyílt levélben tiltakozik Lamperth Mónika belügyminiszternél a Lelkiismeret '88 hétfői tüntetésének betiltása ellen. A TASZ szerint a politikai tüntetések indokolatlan betiltása jogsértő és figyelmen kívül hagyja a gyülekezési szabadságot.
Vágólapra másolva!

Gyorsított eljárásban bíróság elé állítják Kocsis Imrét, a Lelkiismeret '88 Csoport vezetőjét. Kocsist hétfőn vették őrizetbe, miután a Lelkiismeret '88 a rendőrségi és a bírósági tiltás ellenére megpróbálta megtartani fáklyás felvonulását. Kozák László , a Budapesti Rendőr-főkapitányság szóvivője az MTI-nek elmondta: Rendzavarás szabálysértés miatt kell felelnie a csoport vezetőjének a bíróság előtt.

Kozák kijelentette: a csoport vezetője elkövette a gyülekezési joggal való visszaélés szabálysértést is, de emiatt a rendőrség folytatja le ellene az eljárást. A hétfő esti demonstráció után előállított 50 ember ellen szabálysértési eljárás indult. Kozák szerint a megtiltott tüntetés résztvevői a többszöri rendőri felszólítás ellenére sem hagytak fel a demonstrációval és nem hagyták el a helyszínt.

Az előállított tüntetőket hajnalig faggatták a rendőrök. Kocsist a kihallgatások után bilincsben szállították el a rendőrök. A tüntetők meghallgatásukat követően társaikkal az
utcán beszélgetve beszámoltak arról, hogy Grespik László ügyvéd tanácsát követve nem tettek vallomást a rendőrségen, és többségük nem írt alá semmilyen iratot - írja az MTI.

Jogvédők tiltakoznak a tüntetés betiltása ellen

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) nevű jogvédő szervezet eközben nyílt levélben fordult Lamperth Mónika belügyminiszterhez kedden. A TASZ levelében tiltakozott a Lelkiismeret '88 Csoport hétfői demonstrációjának betiltása ellen. "A rendőrség a közlekedés rendjének aránytalan sérelmére hivatkozva 2003 elején sorozatban tiltott be politikai demonstrációkat. Ez akkor nyilvános botrányhoz, majd a hatóság meghátrálásához vezetett" - emlékeztet levelében a TASZ.

A társaság kijelenti: aggódik, hogy az év elején kialakult jogsértő gyakorlat most újrakezdődik. A TASZ levelében felszólította a belügyminisztert, "tegyen meg mindent azért, hogy a rendőrség tartsa tiszteletben a gyülekezési szabadságot".

A Lelkiismeret '88 Csoport még november 24-én jelentett be egy fáklyás felvonulást a BAH-csomóponttól Medgyessy Péter miniszterelnök házáig. A demonstráció résztvevői a tavalyi, budapesti Medgyessy-Nastase találkozóra emlékeztek volna, amely miatt több jobboldali szervezet bírálta a kományfőt. A felvonulást azonban a Budapesti Rendőr-főkapitányság és a Fővárosi Bíróság sem engedélyezte.

Pénteken a Lelkiismeret '88 újabb beadvánnyal fordult a rendőrséghez, amelyet azonban ismét elutasítottak. A csoport mintegy 50 tagja és szimpatizánsa a tiltás ellenére mégis a helyszínre vonult, a kiérkező rendőrök - akik jóval többen voltak a tüntetőknél - azonban feloszlatták a gyülekezést, a résztvevők nagy részét pedig elszállították.