Ombudsmani vizsgálat a hétfői tömegoszlatásról

Vágólapra másolva!
Az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese bejelentésre vizsgálatot kezdett a Lelkiismeret '88 csoport december 1-jei feloszlatott tüntetése ügyében - írja a Népszabadság. Takács Albert szerint a rendőrségnek nem volt más eszköze, mint feloszlatni a tömeget, azt viszont lehet vitatni, hogy a feloszlatás mikéntje jogszerű volt-e.
Vágólapra másolva!
Bírósági elé kerül a Lelkiismeret |88 vezetője/politika/20031202jogvedok.htmlÉhségsztrájkol a Lelkiismeret '88 vezetője/bunugyek/20031202ehsegsztrajkol.html

Vizsgálatot indít a hétfői tüntetés feloszlatásának ügyében Takács Albert, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese. Az ombudsman szerint a rendőrség nem tehetett mást, mint feloszlatta a jobboldali aktivistákból, nézelődőkből és újságírókból álló tömeget. A rendezvényt a rendőrség nem engedélyezte ugyanis, és ezt a döntést a bíróság is megerősítette. Azt viszont lehet vitatni - állítja az ombudsman -, hogy a feloszlatás mikéntje jogszerű volt-e.

A tüntetést szervező Lelkiismeret '88 Csoport vezetőjét, Kocsis Imrét gyorsított eljárásban állítják bíróság elé. Kocsist azután vették őrizetbe, hogy a Lelkiismeret '88 hétfőn, a rendőrségi és a bírósági tiltás ellenére meg akarta tartani tiltakozó felvonulását. Az őrizetben lévő Kocsis kedden bejelentette, hogy éhségsztrájkba kezdett, mert szerinte koncepciós politikai per folyik ellene és a csoport ellen. Kocsis közölte, hogy az őrizetbe vétele, vagyis éjjel egy óra óta nem eszik, és nem iszik, és ezt folytatni fogja.

A Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezet nyílt levélben tiltakozik Lamperth Mónika belügyminiszternél a Lelkiismeret '88 hétfői tüntetésének betiltása ellen. A TASZ szerint a politikai tüntetések indokolatlan betiltása jogsértő, és figyelmen kívül hagyja a gyülekezési szabadságot.