Senki nem ment dolgozni az Országgyűlésben

Vágólapra másolva!
Mindössze 7-8 percet dolgoztak a parlament szerdai ülésén, ugyanis egy képviselő sem jelent meg. Az ülésen a levezető elnök, a két jegyző, illetve a kormányt képviselő gazdasági miniszter, igazságügyi államtitkár és az indegenforgalmi államtitkár vett részt. A napirend három pontból állt, ebből csak egyhez szóltak hozzá. Szerdán a plenáris ülés mellett párhuzamosan 13 bizottság is ülést tartott. Az integrációs bizottság határozatképtelen volt: 24 képviselőből a minimális 6 helyett csak 4 képviselő érkezett meg az ülésre.
Vágólapra másolva!

Csak a levezető elnök Wekler Ferenc és a két jegyző, illetve a kormány néhány tagja (Csillag István gazdasági miniszter, Pál Béla idegenforgalmi államtitkár, Hankó Faragó Miklós igazságügyi államtitkár) jelent meg a szerdai plenáris ülésen. Így a napirenden szereplő törvények közül csak egyhez szóltak hozzá, illetve a napirend utáni felszólaló sem volt jelen reggel 8-kor, így az ülés csupán 7-8 percig tartott.

Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője azzal indokolta képviselőcsoportja távol maradását, hogy a hétfői és a keddi ülésnap hosszúra és fárasztóra sikerült. Közölte ugyanakkor, hogy ennek ellenére a frakció néhány tagjának ott kellett volna lennie az ülésen. Azt, hogy miért nem jelent meg egyetlen MDF-es sem, Herényi nem tudta megmondani, de szerinte bementek volna a képviselők, csak késve.

Juhász Gábor, az MSZP-frakció szóvivője szerint nem kínos az eset, a bizottságokban ugyanis megegyeztek a képviselőcsoportok a vitás kérdésekről, ezért nem volt már szükség parlamenti vitára. Közölte, hogy a szocialistákat Pál Béla képviselte az ülésen. Juhász elmondta azt is, hogy az MSZP-frakciónál fel sem merült, hogy bárkit is megbüntessenek azért, mert nem ment el a plenáris ülésre.

Halász János, a Fidesz-frakció szóvivője azt mondta: szomorú, hogy így történt. Az esetből a Fidesz képviselőinek le kell vonnia a tanulságot, legalább néhány embernek mindig képviselnie kell a frakciót az üléseken. Emellett szerinte az is bebizonyosodott, hogy nem tartható az az erőltetett munkatempó, amit a szocialista házvezetés fogadtatott el. Ezért Halász szerint meg kell fontolni, hogy visszatérjen a parlament a két vagy háromhetenkénti ülésezéshez. Szerinte ugyanis az is közrejátszott abban, hogy egyelten fideszes sem jelent meg a szerdai plenáris ülésen, hogy sokan valamelyik bizottság ülésén voltak éppen, mások pedig választókörzetükben dolgoztak. Ennek ellenére Halász elismerte, hogy néhány képviselőnek el kellett volan mennie a parlament ülésére.

Az SZDSZ szerint hiba volt, hogy az Országgyűlés a szerdára hirdetett napirendi pontok tárgyalását nem tette át keddre - mondta Kuncze Gábor az MTI-nek. Kuncze szerint kollektív hiba volt, hogy az ülésen nem jelentek meg a képviselők. A szabad demokraták elnöke elmondta: a napirenden maradó három részletes vita közül az elsőhöz, az unióval folytatott bűnügyi együttműködés tárgyalásához pártja nem kívánt hozzászólni. A következő két pontnál, a gazdasági kamarákról szóló vitánál, valamint gyorsforgalmi úthálózatáról szóló törvényjavaslatnál Szalay Gábor fejtette volna ki az SZDSZ álláspontját, ő azonban - Kuncze Gábor szerint - 8 óra 12 perckor érkezett a parlamentbe. Ekkorra azonban az ülést már berekesztették.

Béki Gabriella SZDSZ-es képviselő, aki az Országgyűlés jegyzőjeként részt vett az ülésen, azt mondta: nem döbbent meg azon, hogy kevesen voltak a parlamentben. Több kérdésben ugyanis már egyetértés alakult ki a pártok között a bizottsági üléseken. Volt olyan napirend azonban, ahol több módosító indítványt is meg kellett volna vitatni - tette hozzá. Szerinte nem maradt el az ülés, csak nagyon rövidre sikeredett, a napirendi pontokat lezárták.