Salgó nem várná meg, amíg vér folyik

Vágólapra másolva!
Évente mintegy 8000 olyan ügyben indít nyomozást a rendőrség, amely családon belüli erőszaknak minősül. Az országos rendőrfőkapitány közölte: bár valamelyest már megváltozott a rendőrök hozzáállása, annak azonban mindenképpen véget kell vetni, hogy a hatóság csak akkor intézkedik, amikor "vér folyik".
Vágólapra másolva!

Vezetői értekezletet tartott csütörtökön Salgó László országos rendőrfőkapitány, amelynek témája többek között a családon belüli erőszak elleni rendőri fellépés volt. Salgó az értekezlet nyilvános részén emlékeztetett arra, hogy idén márciusban adott ki intézkedéseket, amelyek azt írták elő, hogy a rendőrök hogyan lépjenek fel, amikor családi erőszakkal kapcsolatos ügyekben járnak el. A főkapitány szerint az azóta eltelt időszakban valamelyest már változott a rendőrök hozzáállása, de hozzátette: ez a folyamat még nem ért véget.

Salgó - aki kijelentette, hogy a családon belüli erőszak nem lehet magánügy - több feladatot is előírt a rendőri vezetőknek. Ezek egyike, hogy el kell érni, a közrendvédelmi területen dolgozók, azaz az egyenruhások a családon beüli erőszakkal kapcsolatos ügyekben mindig empatikusan lépjenek fel, és érvényesítsék az áldozatvédelmi szempontokat. A főkapitány megjegyezte, túl kell lépni azon az attitűdön is, hogy a "rendőr csak akkor intézkedik, ha vér folyik".

A feladatok között említette azt is, hogy javaslatot kell tenni a Belügyminisztériumnak, hogy a rendészeti szakközépiskolák tananyagába hogyan építsék be a családon belüli erőszak elleni fellépést.

Az ORFK által kiadott sajtóanyag szerint 2003 második negyedévében összesen 2010 olyan bűncselekmény miatt indult nyomozás, amely családon belüli erőszaknak minősül. Az ORFK bűnmegelőzési osztályának egyik munkatársa kérdésünkre elmondta, hogy az egész évre tekintve nincs pontos adatuk, de elmondása szerint a negyedéves számot nyugodtan meglehet szorozni néggyel. Ez azt jelenti, hogy évente legalább 8000 családon belüli erőszakkal kapcsolatos ügye van a rendőrségnek. Ezen kívül ugyanakkor számos olyan eset lehet, amelyről nem értesítik a hatóságot.

A negyedéves adatok szerint a legtöbb nyomozás ilyen ügyben Budapesten indult meg (271), a legkevésbé érintett területek közé Vas, Zala és Fejér megyék tartoznak. A vizsgált időszakban 455 ügyben tettek vádemelési javaslatot, 274 alkalommal megszüntették a nyomozást. A bűnmegelőzési osztály munkatársa elmondta azt is, hogy az elmúlt öt-hat év adatai azt mutatják, hogy az emberölések 40-50 százaléka, a testi sértések 30-40 százaléka, a szexuális bűncselekményeknek pedig 20-30 százaléka történik családon belül.