Népszerűek a különleges nyelvek

Vágólapra másolva!
Reneszánszukat élik az utóbbi időben a különleges nyelvek - írja a Magyar Hírlap. A lap szerint sokan egy jól sikerült utazás után kapnak kedvet egy-egy szokatlanabb nyelv megtanulására. Egyre többen jelentkeznek horvát-, arab- és töröknyelv-tanfolyamokra, miközben egyre kevesebben érdeklődnek a német és az olasz iránt. 
Vágólapra másolva!

Kálmán Éva az egyik nyelviskola vezetője szerint érdekes folyamatok figyelhetők meg a különlegesnek számító nyelvek oktatásában. Mint a Magyar Hírlapnak elmondta, vannak "szerelem-, utazó- és üzleti nyelvek". Sokan egy-egy nyaralás után döntenek arról, hogy megismerkednek a meglátogatott vidék nyelvével, egyeseket érdekel a messzi kultúra, másokat távolban kötött új ismeretségek, vagy a szerelem vesz rá a nyelvtanulásra, de persze akadnak olyanok is, akiket üzleti célok motiválnak.

Amikor Olaszország volt a nyaralások népszerű helyszíne, akkor sokkal többen tanultak olaszul, mint most. Amióta Horvátország felkapott lett, azóta inkább a horvát nyelvet tanulják az emberek - mondta a nyelviskola vezetője a lapnak.

A szakember szerint körülbelül két év alatt meg lehet tanulni kínaiul vagy japánul középfokon, heti kétszer két tanórával számolva. Török esetén ehhez másfél év kell, ami csak kicsit több mint az angolhoz szükséges egy év. "A német egyre inkább kezd háttérbe szorulni, az angol az abszolút vezető" - mondta Kálmán Éva.

Nyelvvizsga kell a svájci állampolgársághoz/nagyvilag/20040118nyelvvizsga.htmlTörökországból eredhet az európai nyelvek őse/tudomany/tarsadalom/20031127torokorszagbol.htmlKedvezménnyel sem vonzóbb a nyelvtanulás/itthon/20031001kedvezmennyel.html

A Magyar Hírlap szerint sokan tanulnak holt nyelveket szakmai megfontolásból. A latint orvosok, az ógörögöt és a tibetit régészek, történészek. A török és az arab nyelvekre is egyre nagyobb az igény, de egyre kevesebben tanulnak mongolul.

A magyar középiskolákban főleg angol és német közül lehet választani. A legutóbbi népszámlálás adataiból kiderült, kicsit több mint egymillió magyar nyilatkozott úgy, hogy tud németül, az angolul beszélők aránya alig kevesebb. A több évtizedes orosztanítás ellenére csak alig 200 ezren mondták azt, hogy értenek oroszul. Franciául 116, románul 90, olaszul 63, szlovákul pedig 58 ezren beszélnek. A cigány nyelvek valamelyikét 73 ezren ismerik Magyarországon - derül ki a Magyar Hírlap írásából.