Alkotmányos visszásságok a gyulai tűzoltóságon

Vágólapra másolva!
Az ombudsman helyettesének a gyulai tűzoltóságnál folytatott vizsgálata és az erről készült jelentés megérkezése között eltelt kilenc hónapban nem érkezett a főigazgatóságra olyan jelzés, amely súlyos hiányosság miatt azonnali intézkedést igényelt volna - mutat rá közleményében a Belügyminisztérium (BM) Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága (BM OKF).
Vágólapra másolva!

A dokumentum szerint az elmúlt hat évben költségvetési forrásból közel 14 milliárd forint összértékű beszerzésre került sor a tűzoltóságoknál, s ennek keretében többek között 174 darab járműfecskendőt és több különleges tűzoltó gépjárművet vásároltak. A nagy értékű eszközökön kívül 5000 darab bevetési védőruhát, 5000 pár védőkesztyűt, illetve 350 darab gáztömör vegyvédelmi-védőruhát adtak át térítésmentesen a tűzoltóságoknak.

A 2006-ig tartó, több mint 10 milliárd forint értékű műszaki fejlesztési program megvalósítása is folyamatban van - hangoztatja a közlemény. Az OKF hangsúlyozza azt is, hogy a készenléti tűzoltóegységek nem tarthatnak a kezelőikre balesetveszélyt jelentő, nem kellő védettséget biztosító, lejárt egyéni védőeszközöket, berendezéseket; ennek érvényesítése a tűzoltó parancsnok felelősségi körébe, azonnali intézkedési feladatai közé tartozik.

A főigazgatóság közleménye rámutat arra is, hogy a törvény alapján a készenléti jellegű szolgálatot ellátók esetében a hivatali munkaidőben foglalkoztatottakénál hosszabb, heti 54 óra szolgálatteljesítési idő állapítható meg. Az OKF főigazgatója a saját hatáskörébe tartozó intézkedéseket soron kívül megteszi, a jogalkotással, finanszírozással összefüggő javaslatokat pedig előkészíti és a döntéshozó szervek elé terjeszti - áll a közleményben.

Az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese alkotmányos visszásságot tárt fel Gyula Város Hivatásos Önkormányzati Tűzoltóságánál, az erről készült jelentés szerdán érkezett meg az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságra. Takács Albert vizsgálata során megállapította, hogy a gyulai tűzoltóság jármű- és eszközparkja elavult, elégtelen a finanszírozás, illetve a tűzoltók által végzett többletmunkát sem szabadidővel, sem pedig illetményben nem kompenzálják.

A gyulai tűzoltóság parancsnoka és a szakszervezet szerint a problémákat a források hiánya okozza.