Az EP-jelöltek többsége készül a brüsszeli munkára

Vágólapra másolva!
Valamennyi parlamenti párt közölte már az esélyes EP-jelöltjei nevét. A jelöltek kétharmada mandátummal rendelkező országgyűlési képviselő. A Fidesz és az SZDSZ jelöltjei valamennyien Brüsszelben akarnak dolgozni, ha bejutnak, míg az MSZP és az MDF listavezetője itthon marad.
Vágólapra másolva!

Ahogy közeledik az európai parlamenti (EP) választás időpontja, egyre több jelölt neve kerül nyilvánosságra. Legelőször a Fidesz közölte listájának első 18 helyén szereplők nevét, a kampányt pedig az SZDSZ kezdte el először. Bár a listák még nem teljesek, az esélyes befutók azonban mindenhol ismertek. Közismert az is, hogy az MDF listavezetője, Dávid Ibolya pártelnök, valamint az MSZP első két jelöltje, Kovács László pártelnök, külügyminiszter és Horn Gyula volt miniszterelnök nem akar Brüsszelbe utazni. A Fidesz és az SZDSZ jelöltjei ugyanakkor valamennyien készülnek a külföldi munkára.

Az MSZP listája

A Fidesz listája

Az SZDSZ listája

Az [origo] által megkérdezett jelöltek valamennyien úgy vélték, EP-képviselőnek lenni nagy kihívás, és munkájuk nagyban eltér egy nemzeti képviselőétől. Valamennyien azt emelték ki, hogy EP-képviselőként a szakterületükön belül kell majd képviselni az országot. "Ez nemzetközileg is nagy kihívás lesz" - vélte az SZDSZ-es Szent-Iványi István, aki pártja listáján a 2. helyen szerepel, így jó szereplés esetén kiutazhat Brüsszelbe. Jelenleg megfigyelőként tevékenykedik, így már most készül a kinti munkára - tette hozzá a politikus.

A fideszes Bernáth Ildikó kijutására egyelőre szintén nincs garancia, mivel a lista 14. helyén szerepel a neve, míg pártja 12 biztos befutóra számít. Ennek ellenére Bernáth is a brüsszeli munkára készül. "Az én szakterületem a foglalkoztatáspolitika és az esélyegyenlőség, ezen a téren sok mindent tehetünk azért, hogy az uniós irányelvek és a pénzügyi források ide kerüljenek Magyarországra. Elsősorban a fiatal, pályakezdő és a 45 évnél idősebb nők helyzetén tudnánk sokat változtatni" - mondta az ellenzéki politikus az [origo]-nak.

A pártok jelöltjei különböző szakterületek képviselői. A Fidesz valamennyi szövetségesének helyet biztosított, a KDNP-t Surján László, a Fidelitast elnökük, Gyürk András, a Lungo Dromot Járóka Lívia képviseli, valamennyien befutó helyen szerepelnek. Listájukon szerepel politológus (Schöpflin György) és volt nagykövet (Barsiné Pataki Etelka) is. A fideszes indulók egyharmada nő, és nagy számban vannak jelen a harmincöt évesnél fiatalabbak.

Az MSZP jelöltjeinek negyede nő, az első 20 helyen 5 fiatal - 35 évesnél fiatalabb - van. Listájukon egy roma származású jelölt található, Kóczé Angéla szociológus, az Európai Roma Információs Iroda vezetője, a fiatalok egyik jelöltje, de ő a 18. helyről várhatóan nem jut ki.

Az SZDSZ eddig még csak az első 5 nevet hozta nyilvánosságra, de a párt csak egy vagy két befutóra számíthat. A teljes listát várhatóan egy hét múlva fogadja el a párt Országos Választmánya. Az első 5 név között két nő is van, Béki Gabriella, akinek az egészségügy a szakterülete és Mohácsi Viktória, az oktatási tárca romák intergrációjáért felelős miniszteri biztosa.

Az MDF ifjúsági tagozatával, az IDF-fel, a kisgazdákkal, a Vállalkozók Pártjával és az MDNP-vel együtt indul. A listát Dávid Ibolya, az MDF elnöke vezeti, aki nem akar kiutazni, második Olajos Péter, a párt integrációis irodájának vezetője, a harmadik helyre pedig a kisgazdák jelölhetnek, ám sem ők, sem az IDF nem nevezte még meg jelöltjeit. Csáky András választmányi elnök az [origo]-nak elmondta: az első 24 név voltaképpen megvan már, de a sorrend még nem végleges. A közvélemény-kutatások szerint ugyanakkor az MDF nem számíthat mandátumra.

A parlamenten kívüli - a közvélemény-kutatások szerint esélytelen - pártok közül a Munkáspárt és a MIÉP jelentette be, hogy listát kíván állítani. A Munkáspárt már össze is állította listáját, amelynek elején Thürmer Gyula elnök, Vajnai Attila alelnök és a párt szóvivője, Székely Péter áll. A jelöltek átlagéletkora 42 év. Van köztük kickbox-világbajnok, egyetemista, orvos, nyugdíjas és vállalkozó is. A MIÉP listáját Hegedűs Lóránt református püspök vezeti.

Csütörtökön a Jobbik bejelentette, hogy listát nem állítanak, de részt vesznek a kampányban, és az EP-választás bojkottjára szólítják fel az embereket.

Kapcsándi Dóra