Jövedelemnyilatkozatot kérnek az allergia-immunterápiáért

Vágólapra másolva!
Azoknak az allergiás betegeknek, akik immunterápiás kezelést szeretnének, jövedelemnyilatkozatot kell beadniuk az Országos Egészségbiztosítási Pénztárhoz. Az allergiás betegek országos szövetsége szerint ez nemcsak alkotmányellenes, de több beteg terápiáját és így gyógyulását veszélyeztetheti. Az OEP szóvivője viszont azt mondja: mindenképpen el kell érniük, hogy támogatást csak a tényleg rászorulók kapjanak.
Vágólapra másolva!

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár jövedelemnyilatkozatot kér azoktól az allergiás betegektől, akik immunterápiás kezelést szeretnének. A betegnek nyilatkoznia kell saját és vele élő hozzátartozói háromhavi jövedelméről. Egyelőre 1500 allergiás beteget érint a rendelkezés. Pós Péter, az Asztmás és Allergiás Betegek Országos Szövetségének elnöke szerint a döntés alkotmányellenes. Pós Péter az [origo]-nak elmondta, hogy egészségügyi kérdésben nem lehet megkülönböztetést alkalmazni a jövedelem alapján. Szerinte a törvény ebben az esetben csak orvosi-szakmai szempontot ismer.

Pós Péter nemcsak a rendelkezés törvényességét kifogásolja, hanem orvosi szempontból is helyteleníti az új eljárást. Az allergiások immunterápiáját ugyanis hamarosan, még az allergének megjelenése előtt el kellene kezdeni. Ez néhány allergia esetében február vagy legkésőbb március eleje, mert utána, az allergének megjelenésével a terápia már nem működik. A jövedelemigazolások megírása és elbírálása ennél sokkal tovább tarthat. "Sajnos az átlagbeteg Magyarországon nincs tisztában azzal, hogy mi a jövedelem. Józsi bácsinak Tunyogmatolcsról fogalma sincs, hogy a tegnap eladott libáját beleszámolja-e vagy sem. Az idő pedig megy"- mondta Pós Péter. Ez azért fontos, mert ha nem kezdik el idejében a terápiát, az előző két-három év kezelései is értelmetlenné válhatnak, és az egészet kezdhetik elölről. "Ezzel csak kidobják a betegekre eddig elköltött pénzt" - tette hozzá Pós.

Az immunterápia az egyetlen olyan gyógymód, ami évek alatt ugyan, de meggyógyítja az allergiát, a többi eljárás csak tüneti kezelés. Ezzel a módszerrel gyógyítható néhány életveszélyes betegség, mint például a darázs- vagy a méhcsípés-allergia, valamint egyes fű- és fapollen-allergiák. A terápia ugyan drágább, mint a tüneti gyógyszerek, de mivel ez az egyetlen úgynevezett oki kezelés, Pós Péter szerint hosszú távon anyagilag is jobban megéri. A kezelés a védőoltás logikája alapján működik, a pácienst apránként "szoktatják hozzá" az allergénhez.

Az Asztmás és Allergiás Betegek Országos Szövetsége nevében Pós Péter levelet írt Medgyessy Péter miniszterelnöknek, Kökény Mihály egészségügyi miniszternek, Lévai Katalin esélyegyenlőségi miniszternek és Matejka Zsuzsának, az OEP főigazgatójának. A miniszterelnökhöz írt levelében Pós kifejti, hogy a rendelet "formálisan, de kiküszöbölhetetlenül megnehezítette, sőt gyakorlatilag megakadályozta azoknak az allergiás betegeknek a gyógykezelését, akik esetében valóban a gyógyítás esélyéről és nem csak az élethosszig tartó tüneti kezelésről lehet beszélni". Pós Péter arra is felhívta a miniszterelnök figyelmét, hogy a rendelet nem állapít meg konkrét összeghatárokat, így a méltányossági eljárás, vagyis az, hogy kiket fog támogatni az OEP, túlzottan szubjektív elbírálás alá esik. Az OEP-nek az az érve, hogy találkoztak már másfél millió forintos jövedelemnyilatkozattal is, Pós Péter szerint "ürügynek is gyenge". Egyelőre nem kapott választ sem a miniszterelnöktől, sem a miniszterektől, sem az OEP főigazgatójától.

Abban Bartucz Attila, az OEP szóvivője is egyetért, hogy a másfél milliós nyilatkozat extrém eset volt, de úgy gondolja, hogy mindenképpen el kell érniük, hogy támogatást csak a tényleg rászorulók kapjanak. Az OEP nemcsak az allergiásoktól, hanem sok más esetben is kér jövedelemnyilatkozatot, például azoktól, akik gyógyászati segédeszközre kérnek támogatást egyedi méltányosság alapján. A szóvivő szerint az allergiás betegek 90 százaléka megkapja a támogatást. Egy kúra átlagosan 30-40 ezer forintba kerül. Bartucz elmondta, hogy senki nem fog kicsúszni a határidőből, és idejében elkezdheti a terápiát. Az OEP-nél észrevették, hogy gyorsított eljárásra van szükség, ezért megduplázták a kérelmek elbírálásával foglalkozók számát. A szóvivő azt is elmondta, hogy minderre csak a nem törzskönyvezett, külföldről behozott gyógyszerek esetében van szükség. Az Asztmás és Allergiás Betegek Országos Szövetségének tiltakozásáról az OEP szóvivője azt mondta, hogy egy működő demokráciában mindenkinek joga van tiltakozni. Pós Péterék akciója szerinte "figyelemfelhívó volt ugyan, de felesleges, mert az OEP garantálja, hogy mindenki hozzájut a támogatáshoz".