Újra bíróság előtt Benkő Péter

Vágólapra másolva!
Jövő héten újra bíróság elé áll Benkő Péter. A színészt csalás miatt nem jogerősen két év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték 2002 szeptemberében. Most a Fővárosi Ítélőtábla tárgyalja másodfokon az ügyet.
Vágólapra másolva!

Benkő Péternek, a csalás miatt nem jogerősen két év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélt színművésznek és vádlott-társainak az ügyét csütörtökön tárgyalja másodfokon a Fővárosi Ítélőtábla.

A Fővárosi Bíróság (FB) első fokon 2002. szeptemberében mondta ki Benkő Péter bűnösségét a Nagykovácsiba tervezett lovas centrum építésével összefüggő félmilliárdos áfa-csalási ügyben, amiért két éves, három évre felfüggesztett szabadságvesztéssel sújtotta. Benkő Péter élettársa, Magyar Ildikó elsőrendű vádlottként négy és fél éves, végrehajtandó börtönbüntetést kapott. Magyar Ildikó testvérét és édesanyját felfüggesztett szabadságvesztéssel sújtotta az FB.

Az elsőfokú ítélet szerint a vádlottaknak több mint 600 millió forintot és annak kamatait kell megfizetni az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) részére. Az első fokon megállapított tényállás tartalmazza: egy, a 90-es évek közepén Nagykovácsiban felépítendő lovas centrum beruházásakor a vádlottak által létrehozott, tényleges gazdasági tevékenységet nem folytató cégek fiktív számlákat, bizonylatokat bocsátottak ki, és 2,7 milliárd forintos kifizetés után igényelték vissza csalárd módon a több mint félmilliárd forint áfát. Az APEH, jórészt ki is fizette az igényelt összeget.

Az indoklás szerint az eseményeket döntően a pénzügyigyakorlattal rendelkező Magyar Ildikó mozgatta, ő volt az áfa-csalás kitervelője, szervezője, és túlnyomó többségében ő hamisította az ehhez felhasznált valótlan tartalmú iratokat is. Az elsőfokú bíróság ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy mindennek ellenére Magyar Ildikó vádlott-társainak, mint az inkriminált cégek vezetőinek, résztulajdonosainak érzékelniük kellett, hogy tényleges gazdasági tevékenységet nem folytató vállalkozások igénylik vissza az áfát. A bíróság arra is rámutatott, hogy a valótlan tartalmú iratok nem egyszer Magyar Ildikó vádlott-társainak közreműködésével készültek.

A Nagykovácsiban felépített ingatlan értéke az FB szerint 300-400 millió forint között van, tehát a visszaigényelt áfa összegét sem éri el, nemhogy az erre hivatkozással kibocsátott fiktív számlákét. A vádlottak az eljárás során szinte mindvégig tagadtákbűnösségüket. Magyar Ildikó a nyomozás során a számlák, bizonylatok valódiságát, az abban foglalt gazdasági események tényleges megtörténtét hangoztatta. A büntetőperben azután azzal állt elő, hogy őt is megtévesztette két személy, akik az ügyleteket valójában lebonyolították.

Vádlott-társai védekezésük során részben arra hivatkoztak, hogy nem értenek a gazdasági ügyekhez, részben pedig arra, hogy mindent Magyar Ildikó intézett. Az első fokon eljáró ügyész Magyar Ildikó esetében súlyosbításért fellebbezett. A védelem mind a négy vádlott érdekében felmentésért, enyhítésért nyújtott be fellebbezést. Így került a büntetőper másodfokon a Fővárosi Ítélőtáblára.