Vágólapra másolva!
A Védegylet nevű szervezet pert akar indítani a Honvédelmi Minisztérium ellen a NATO-lokátor építése kapcsán áttelepített növények miatt. A szervezet szerint többek között olyan bazsarózsákat is áttelepítettek, amelyekhez a jogszabályok szerint hozzá sem lenne szabad nyúlni. A Védegylet egyúttal állítja, a tárcának már rég lejárt a környezetvédelmi engedélye a lokátorépítésre, ezt azonban a minisztérium és a környezetvédelmi hatóság is cáfolja.
Vágólapra másolva!
Fotó: MTI (Kálmándy Ferenc)
Tiltakozók a Zengőn február közepén

A Zengőre tervezett NATO-lokátor építése ellen más környezetvédő szervezetekkel együtt tiltakozó Védegylet szerint a Honvédelmi Minisztérium (HM) nem is rendelkezik érvényes környezetvédelmi engedéllyel a beruházáshoz. A Védegylet munkatársa, Vay Márton az [origo]-nak azt mondta, a Környezet- és Természetvédelmi Főfelügyelőség 1998 februárjában adott engedélyt az építésre. A szervezet állítja, ez azóta már érvényét vesztette, ugyanis a jogszabályok szerint, ha a kiadás után három évvel nem kezdődik meg a beruházás, akkor az engedély lejár.

Bocskai István, a HM kommunikációs főigazgató-helyettese az [origo]-nak azt mondta, van környezetvédelmi engedélye a minisztériumnak a beruházásra. Bocskai emlékeztetett arra, hogy a beruházás nem most, hanem már évekkel ezelőtt megkezdődött. A környezetvédelmi főfelügyelőség pedig gyakorlatilag cáfolta a Védegylet állításait. Az [origo] megkeresésére ugyanis a főfelügyelőség illetékese közölte, hogy az 1998 februárjában kiadott másodfokú határozat nem tartalmazott időkorlátot, határozatlan időre szólt. Egyúttal megjegyezte, hogy az akkori határozat ellen bírósághoz lehetett volna fordulni, ezzel a lehetőséggel azonban senki sem élt akkor.

A Védegylet pereket akar indítani és büntetőfeljelentést is fontolgat a lokátorépítéssel kapcsolatos növényáttelepítések miatt. Vay Márton közölte: a honvédelmi tárcát és a Duna-Dráva Nemzeti Parkot akarják beperelni. A szervezet állítása szerint több tízmilliós kár származott abból, hogy szigorúan védett növényeket is áttelepítettek, amelyek többsége állítólag el is pusztult azóta. Vay Márton megemlítette például a bánáti bazsarózsát, amelyhez egy Európa Tanács által hozott rendelkezés szerint hozzá sem lenne szabad nyúlni, állítólag azonban ilyen növényeket is áttelepítettek. A HM kommunikációs főigazgató-helyettese a Védegylet tervezett jogi lépéseit nem kívánta kommentálni.