Bírság járhat a tévé kidobásáért

Vágólapra másolva!
Két MDF-es képviselő törvényjavaslatot nyújtott be az elektromos és elektronikus hulladékok kezeléséről és tárolásáról. A javaslat szerint a jövőben a gyártóknak gondoskodniuk kellene arról, hogy a kidobásra ítélt elektromos és elektronikus eszközök legalább 80 százalékát begyűjtsék és legalább 60 százalékát újrahasznosítsák. Ehhez legalább 2000 gyűjtőtelepet kellene létrehozni az MDF szerint. Az MSZP-s Hegyi Gyula szerint a szabályozásra mindenképp szükség van, de szerinte egy ilyen kérdésben a kormánynak kellene törvénymódosítást kezdeményeznie. 
Vágólapra másolva!

Pettkó András és Ékes József MDF-es képviselők hétfőn nyújtották be az Országgyűlésnek törvényjavaslatukat, mely az elektromos és elektronikus hulladékok kezeléséről és hasznosításáról szól. A javasolt törvény hatálya kiterjedne minden elektromos és elektronikus készülékre, illetve minden olyan háztartási készülékre, világítótestre, szerszámra, játékra, sporteszközre, amely elektromos vagy elektronikus alkatrészt tartalmaz, vagyis a mobiltelefontól a hajszárítón és az italautomatán át a fúrógépig mindenre.

A javaslat szerint 2006 végéig el kellene érni az uniós előírások minimum követelményét, vagyis hogy fejenként legalább 4 kilogramm elektronikus hulladékot szelektíven begyűjtsenek. A begyűjtést a gyártóknak kellene intézni, 2005 közepéig legalább 2000 begyűjtőhelyen fogadni kellene a visszavitt elektromos és elektronikus hulladékot. Ugyanígy a forgalmazó számára is előírnák, hogy új termék vásárlása esetén a régi, hasonló készüléket át kell venni. Vagyis ha elfogadnák a törvényt, akkor például egy új hajszárító vásárlásakor a régi, elromlott készüléket át kellene adni az eladónak, ahelyett, hogy a kukában kötne ki.

A begyűjtésen túl a gyártóknak a feleslegessé vált, begyűjtött készülékek újrahasznosításáról is gondoskodni kellene - áll a tervezetben. Vagyis a folyékony részeket el kell távolítani, ami újrahasznosítható, azt újra fel kell használni, ami pedig nem, annak gondoskodni kell az elégetéséről vagy a tárolásáról.

Előírnák azt is, hogy a jövőben - a javaslat szerint 2005 augusztusától - előállított termékeken egy figyelmeztetést kellene elhelyezni. Ebben tájékoztatnák arról a vásárlókat, hogy a megvásárolt készüléket nem szabad a háztartási hulladékkal együtt kidobni, illetve hogy hova viheti vissza a már tönkrement készüléket a vevő és mikor vannak nyitva a gyűjtőtelepek. Aki megsérti a törvényt, annak bírságot kellene fizetnie, aminek a javaslat szerint "hatásosnak, megfelelőnek és elrettentőnek kell lennie". Az MDF-es politikusok az EU-csatlakozás napján léptetnék életbe a törvényt. Ezt követően 30 napon belül fel kellene állítani egy tárcaközi bizottságot a részletkérdések kidolgozására, majd hat hónapon belül meg kellene jelennie a részletes szabályozásnak.

Az indoklásban a két képviselő arra hivatkozik, hogy Magyarországon jelenleg mintegy másfél millió számítógép és több mint 7 millió mobiltelefon van használatban. A technikai fejlődés negatív velejárójaként egyre több elektromos és elektronikus hulladék keletkezik, amelynek kidobása szennyezi a környezetet, ráadásul egy részük újrahasznosítható, ami gazdaságos megoldás.

Fotó: MTI
Fotó: MTI

"Közel egy éve téma az elektromos hulladékok kérdése, az MDF-ben is fél éve foglalkozunk ezzel" - mondta az [origo]-nak a javaslat egyik benyújtója, Ékes József, a környezetvédelmi bizottság MDF-es tagja, aki az Európai Parlament környezetvédelmi bizottságában megfigyelő is. "Az Európai Unióban is foglalkoznak ezzel a kérdéssel, mert nem minden tagországban megoldott a begyűjtés" - közölte. Ékes szerint azt kellene célul kitűzni, hogy az elektromos és elektronikus hulladékok 80 százalékát begyűjtsék, 60 százalékát pedig újrahasznosítsák. Például egy számítógép alkatrészeit újrahasznosítani lehet, a külső műanyag házból pedig granulátumot kellene készíteni. Ezt könnyebb tárolni, de más országban például játszóterek építésénél felhasználják - tette hozzá az ellenzéki politikus, aki szerint 2012-re megvalósítható elképzelésük. Megjegyezte: a regionális hulladéklerakókkal egy időben kellene megoldani az elektromos hulladékok gyűjtőtelepeinek kialakítását is, amihez EU-támogatás kérhető.

Arra a felvetésre, miszerint a regionális hulladéklerakókat sem vállalta több település, Ékes azt mondta: pont emiatt az oktatás részévé kellene válnia a különböző hulladékok begyűjtésének és újrahasznosításának is.

"A kérdést mindenképpen kezelni kell" - mondta az [origo]-nak Hegyi Gyula, a környezetvédelmi bizottság MSZP-s alelnöke, aki maga is megfigyelőként tanulmányozza a brüsszeli gyakorlatot is. Hozzátette: az MDF-es javaslatot ugyan még nem látta, de úgy véli, egy ilyen szakmai kérdést akkor lehet leginkább távol tartani a politikai vitáktól, ha a kormány nyújt be törvényjavaslatot, és nem egy-két képviselő.

Az [origo] megkereste a Környezetvédelmi Minisztériumot is azzal, egyeznek-e elképzeléseik az MDF-esek javaslatával, azonban a téma illetékese a mai nap nem tudott nyilatkozni.

Kapcsándi Dóra