Öt öngyilkosság Békés megyében

Vágólapra másolva!
Öt öngyilkosság történt a hét végén Békés megye négy településén. Szakértők szerint azonban érdemi következtetéseket nem lehet levonni abból, hogy az önpusztítások módja, ideje és földrajzi helye sok azonosságot tartalmaz. Az elhunytak élethelyzetei különbözőek voltak - írja a Népszabadság.
Vágólapra másolva!

A statisztikák és tudományos elemzések szerint évtizedek óta magasabb öngyilkossági arányszám mutatható ki az ország bizonyos megyéiben, így Baranyában, Csongrádban, Bács-Kiskunban, Szabolcsban és Békésben is - mondta a Népszabadságnak Vincze Gábor, Békés megye pszichiátriai szakfőorvosa. Szerinte véletlenszerű összefüggés lehet abban, hogy az elmúlt hétvégén ilyen magas volt Békés megyében az öngyilkosok száma, de közrejátszhatott a szélsőséges időjárási fronthatás is ezekben az esetekben.

"Békés megyében továbbra is magas az öngyilkosságot megkísérlők, illetve az életüket önkezükkel kioltók aránya" - tette hozzá a főorvos. Miközben ugyanis az öngyilkosok számát tekintve az országos átlag az összes lakosra vetítve jelenleg 24-26 ezrelék, addig ez az arány Békésben még ma is megközelíti a 38 ezreléket. Megjegyezte: az utóbbi években egyre többen fordulnak hozzájuk depressziós tünetekkel, sokan nem tudják feldolgozni a gazdasági élet romlását, a munkahelyük elvesztését.

"Ha egy családfő elveszti a munkáját, és már nem képes eltartani a gyerekeit, megfordulhat a fejében, hogy inkább eldobja az életét" - mondta a főorvos. Szavai szerint ezen a vidéken ugyanis "férfias cselekedetnek" számított, ha valaki nem panaszkodott, hanem a problémáit így oldotta meg. Vincze Gábor úgy véli, hogy a kisebb településeken a férfiak ma is inkább befelé fordulnak, és egyedül rágódnak a gondjaikon, mert szégyellnek szakorvoshoz fordulni.

A halállal végződő öngyilkosságokról az utolsó számadat 2002-es, ekkor 2843 öngyilkosság történt Magyarországon. Az öngyilkosok között sokkal több a férfi (2002-ben 2195), mint a nő (648). Az öngyilkosságot elkövető nők aránya a fővárosban a legnagyobb, megközelíti a 40 százalékot, és a községekben a legkisebb, kereken 20 százaléknyi - írja a Népszabadság.