Sok lesz a parlagfű idén is

Vágólapra másolva!
Még el sem kezdődött, máris megfeneklett a tavaly meghirdetett parlagfű-mentesítési program. A földművelésügyi tárca zárolta az erre a célra szánt összeg nagyobb részét, nyolcszázmillió forintot. Egyelőre azt sem lehet tudni, mi lesz a parlagfű-mentesítésre tavaly a lakossági szja-ból befolyt 860 millió forint sorsa - írja a Magyar Hírlap. 
Vágólapra másolva!
Jövedelemnyilatkozatot kérnek az allergia-immunterápiáért/itthon/20040209jovedelemnyilatkozatot.htmlA Fidesz 8 milliárdot költene a parlagfű irtására/itthon/20031015nemlesz.htmlTakarmányt és vakcinát csinálnának a parlagfűből/itthon/20030822takarmanyt.html

Az ígéretek ellenére ebben az évben sem jut elég pénz az allergiát okozó parlagfű kiirtására. A földművelésügyi tárca zárolta az erre a célra a költségvetésben elkülönített összeg nagyobb hányadát, nyolcszázmillió forintot. Emiatt új intézkedési tervet kell készíteni, hiszen a nemrégiben kidolgozott parlagfű-mentesítési program a teljes kerettel, másfél milliárd forinttal számolt.

A legnagyobb megdöbbenést az okozta a múlt hétvégén megtartott Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület szezonnyitó vitanapján, hogy a kormány jelen lévő képviselői nem tudtak egyértelmű választ adni arra, mi lesz a lakosság által parlagfű-mentesítésre tavaly felajánlott személyi jövedelemadó egy százalékából befolyt 860 millió forint sorsa. Az ügyben a Magyar Hírlap érdeklődött a Pénzügyminisztériumban, de egyelőre nem érkezett válasz.

A parlagfűprogram megakadása azért is meglepő, mert ennek a sokakat érintő problémának a megoldása fontos szerepet kapott az MSZP választási programjában. Tavaly "Parlagfűmentes Magyarországért" néven parlamenti eseti bizottság foglalkozott a kérdéssel. Az Országgyűlés a testület négypárti egyetértéssel elfogadott jelentésére alapozva kérte fel a kormányt, hogy hozzon létre tárcaközi bizottságot, és a 2004. évi költségvetésben különítsen el 1,5 milliárd forintot a parlagfű-mentesítésre. A kormány - némi késéssel - eleget téve a határozatnak a földművelésügyi tárcát bízta meg a program felügyeletével. Az év elején az FVM költségvetésébe csoportosították át, majd zárolták a korábban a környezetvédelmi, az egészségügyi, illetve a belügyi tárcánál lévő parlagfűpénzeket.