Ingázó tüzérekkel kampányol a gazdasági tárca

Vágólapra másolva!
Az ingázás közösségromboló jellegére kívánja felhívni a figyelmet a gazdasági tárca által támogatott új kezdeményezés: vasárnaptól olyan buszok szállítják a dolgozókat a Tápió-vidékről Budapestre, amelyek oldalára '48-as tüzéregyenruhába öltözött emberek fotóit ragasztották. Mindez annak a programnak a része, amelynek célja, hogy párbeszédet alakítsanak ki olyan emberekkel, akik nem értik a "minisztérium szakmai nyelvét".
Vágólapra másolva!

Vasárnap délután a Pest megyei Tápióbicskén felelevenítették az 1849. április 4-i csatát, amikor a Damjanich tábornok által vezetett magyar csapatok legyőzték az osztrák császári sereget. A hagyományőrző szervezetek által eljátszott ütközet mellett ezen a rendezvényen indult el a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) helyi kampánya is, amellyel az ingázás problémájára akarja felhívni a figyelmet.

A minisztérium még tavaly nyáron döntött úgy, hogy kísérleti jelleggel elindítja a "Konstruktív párbeszéd terei" nevet viselő programot azzal a céllal, hogy a vidéken élőket közelebb hozzák a "túlságosan is Budapest-fókuszú államigazgatáshoz" és hogy párbeszédet alakítsanak ki olyan emberekkel, akik nem beszélik a "minisztérium szakmai nyelvét". Ennek keretében pályázatokat írnak ki művészeknek, antropológusoknak, szociológusoknak, építészeknek, akiktől a különböző társadalmi problémák "újszerű feldolgozását" várják.

Legutóbb László Gergő "Ingázó tüzérek" című projektjét választotta ki a GKM szakmai zsűrije a fővároshoz közeli nagykátai kistérségre kiírt pályázati anyagok közül. A tárca háttéranyaga szerint a művész "a kistérség életére ma is alapvetően jellemző munkahelyi ingázást köti össze az Tápió-vidéken élők számára máig eleven '48-as forradalomhoz kötődő történeti-kulturális hagyományokkal".

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy László Gergő portrékat - összesen 44-et - készített a szabadságharc tüzércsapatainak hagyományait őrző három egyesület tagjairól. A '48-as egyenruhát viselő emberekről készült fotókat aztán felragasztották olyan buszokra, amelyekkel vállalkozók naponta szállítják a helyieket Budapestre dolgozni. A felmatricázott buszok április 4-től kezdve három hónapig fognak járni öt különböző útvonalon a Tápió-vidék és a főváros között.

A minisztérium szerint a kezdeményezés "szellemes, látványos", és egyúttal felhívja a figyelmet a térség egyik fő problémájára is, a "kényszerű munkavállalói mobilitásra, annak közösségromboló jellegére". A tárca szerint emellett ráadásul a művész ötlete - a tüzérruhába öltöztetett emberek szerepeltetése - olyan "törekvéseket is fókuszba állít", amelyek a "nemzeti identitás erősítésének szolgálatában állnak".

Megkeresésünkre a GKM sajtóosztályán elmondták, László Gergő projektje a második olyan úgynevezett public art kezdeményezés, amely megvalósult a "Konstruktív párbeszéd terei" nevű programon belül. Az első - mint arról az [origo] is beszámolt - tavaly novemberben volt, amikor a szintén Pest megyei Szobon szépségversenyt rendeztek csettegőknek, azaz házilag - motorkerékpárok, traktorok, autók alkatrészeiből - eszkábált járműveknek. A nyertes darabot jövő kedden ki is állítják Budapesten, a Közlekedési Múzeumban.