Egyértelműbbé tennék a tüntetések betiltását

Vágólapra másolva!
Egyértelműbbé tenné a kormány a gyülekezési törvényt, az eddigi laza megfogalmazás helyett pontosabban körülírnák a demonstrációk betiltásának okát. Ezután csak akkor nem engedélyezhetnének egy demonstrációt a hatóságok, ha az a közlekedés megbénulását okozná - írja a Népszabadság.
Vágólapra másolva!

Jelenleg a "közlekedés rendjének aránytalan sérelme" az, ami miatt nemet mondhat a rendőrség egy tüntetés szervezőinek. Ezt a sokat vitatott, laza megfogalmazást tenné a kormány egyértelműbbé. Az új megfogalmazás szerint akkor tilthatna meg a rendőrség egy demonstrációt, ha az "az adott település közlekedésének megbénulásával" járna. Többek között ez szerepel az uniós csatlakozással kapcsolatos törvénymódosításokról szóló előterjesztés - írja a Népszabadság.

Kolláth György alkotmányjogász szerint a törvény nem jó megoldás arra, hogy korábban a rendőrséget belevitték néhány erősen vitatható döntésbe, inkább a gyülekezési jog egészét át kellene tekinteni, mert más kérdések is válaszra várnak. Kolláth szerint nem lenne rossz megoldás egy magyar Hyde Park kialakítása, ahol mindenki korlátozás nélkül kifejthetné álláspontját.

Az Országgyűlés rendészeti bizottságának elnöke szintén vitatja, a tervezett változtatást, ezért bizottsági módosító indítványt nyújtottak be, amely a jelenlegi szabályozást tartaná hatályban. Gál Zoltán, a testület elnöke a lapnak elmondta, hogy felesleges változtatni, mivel a mostani törvény is alkalmazhatónak bizonyult, és a javaslatnak semmi köze az uniós csatlakozáshoz. Indítványukat az igazságügyi tárca is támogatja. Répássy Róbert módosító indítványáról még nem döntöttek. A fideszes képviselő javaslata szerint a forgalmat akadályozó demonstrációt akkor lehetne megtiltani, ha a közlekedők számára nem állna rendelkezésre megfelelő elkerülő útvonal.

A gazdákat nem érdekelte a gazdatüntetés/itthon/20040319agazdakat.htmlA Hősök terén tüntet a Vér és Becsület/itthon/20040213ahosok.html

A gyülekezési törvény módosítását az ombudsman általános helyettese is kezdeményezte még 2002 végén. Takács Albert, aki a választásokat követő demonstrációsorozat után vizsgálódott, azt állapította meg, hogy a legjobb megoldás részletes szabályok alkotása lenne, hogy több fogódzót kapjon a rendőrség. Gál Zoltán szerint azonban eddig senki sem állt elő olyan elképzeléssel, amely kizárná a szubjektív mérlegelés lehetőségét, és így nem is érdemes módosítani egyetlen törvényt sem - írja a Népszabadság.