Freedom House: még mindig túl nagy az állam szerepe

Vágólapra másolva!
Erősségünk a választási rendszer és a civil szféra, gyengénk a kormányzati munka és a közszolgálati média függetlensége - derül ki a Freedom House pénteken megjelenő éves jelentéséből, amelynek előzeteséből a Népszabadság idézett. Eszerint a demokratikus átalakulás vonatkozásában Magyarország volt a térség egyik legsikeresebb állama, azonban a bírálatok között megemlítik azt, hogy az állam szerepe még mindig túlságosan nagy, javítani kell a korrupció elleni fellépést, biztosítani a közszolgálati média függetlenségét és a kisebbségi jogokat.
Vágólapra másolva!

A világ külügyminisztériumaiban és szerkesztőségeiben naponta használt, fontos kézikönyv a Freedom House-nak az "átmenetben" lévő országokról szóló éves jelentése. Az idei kötet szerint, ha lenne összesített pontverseny, a demokrácia fejlettsége és a jogállamiság tekintetében a régió 27 országa között a 4. helyet foglalnánk el. De éppen azért nincs összesített pontverseny, hogy az egyes országok ne egymáshoz méricskéljék magukat, hanem az egyes részterületeken igyekezzenek javítani saját teljesítményüket - írja a Népszabadság.

Az átmenetről szóló könyv jelentéseinek első változatát felkért szakértők készítik el - a magyar fejezetet az idén a Freedom House két budapesti munkatársa: Kováts Roland és Villányi Viktória jegyezte -, majd ehhez a New York-i iroda tesz fel pótlólagos kérdéseket. Az így született tanulmányt egy 6-8 tagú tudományos tanács olvassa el, amelynek tagjai között Kelet- és Közép-Európa szakértőjeként ott van Charles Gati, a Johns Hopkins Egyetem magyar származású politológiaprofesszora is. Mint a Népszabadságnak elmondta, öt-hat éve vesz részt a három kötet közül kettőnek az előmunkálataiban - a harmadik, amelyhez soha nem kérték véleményét, de amelynek vélt egyoldalúsága miatt a magyar szélsőjobboldalon többször őt támadták, a sajtószabadságról szóló jelentés. Gati szerint a munka jó részét a végső mérlegelés, összehasonlítgatás teszi ki. Az osztályzatok 1-től 7-ig terjednek, minél alacsonyabb egy érték, annál jobb a helyzet.

A hazánkról szóló idei fejezet a 2003-ban történt eseményekkel foglalkozik. Első mondata rögtön leszögezi, hogy az elmúlt 14 év során a demokratikus átalakulás vonatkozásában Magyarország volt a térség egyik legsikeresebb állama. A további szöveg azonban jócskán tartalmaz bírálatokat is: az állam szerepe még mindig túlságosan nagy, javítani kell a korrupció elleni fellépést, biztosítani a közszolgálati média függetlenségét és a kisebbségi jogokat. A szerzők azt is leszögezik, hogy a fontos politikai reformok felgyorsítása érdekében növelni kellene a pártok együttműködését, ugyanis ennek hiánya rossz hatással van a közélet számos területére. Az ország azonban a hiányosságok és a 2003-as gazdasági nehézségek ellenére józan derűlátással várja a teljes EU-tagságot.

A magyar osztályzatok nem változtak az előző évhez képest. "Demokráciaátlagunk", azaz a választójogi rendszerre, a civil szférára, a sajtó függetlenségére és a kormányzati tevékenységre kapott osztályzataink középértéke 1,81, míg a jogállamiságot tükröző két mutató: az alkotmányos, törvényhozási és bírósági kereteké, illetve a korrupcióé 2,25. A demokrácia terén holtversenyes harmadikok, míg a jogállamiság kategóriájában negyedikek vagyunk. A nem létező öszszesített ranglistán Szlovénia, Lengyelország és Észtország mögött a negyedik helyen állunk, de a választási rendszer működése tekintetében például "örökös bajnokok" vagyunk (1,25). Másik nagy erősségünk a civil szféra (1,25), míg a mutatókat legjobban a korrupcióra kapott 2,75 (ez az érték két éve még magasabb, kereken 3 volt), illetve a kormányzati tevékenységgel kiérdemelt 2,5 pont rontja le.

Charles Gati összegzése szerint Magyarország megítélése a Freedom House-nál - a budapesti hangulattól némiképp eltérően - kifejezetten jó. Az ország még küszködik a demokratizálódás problémáival, de intézményei egyre jobban működnek. Személyes reményeként hozzáfűzte, hogy ez előbb-utóbb talán a politikusok és általában a közélet vitastílusában is meg fog mutatkozni. Bár, mint rögtön hozzátette, ennek értékelése már nem a Freedom House feladata.