Vágólapra másolva!
Júniusban elbontják a székesfehérvári királyi temetkezőhely és koronázótemplom fölé emelt védőtetőt, amelyet a helyiek "vashangárnak" hívnak. A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal vezetője szerint a védőtető ugyanis méltatlan az emlékhelyhez, ráadásul "ronda" is. A tető eltávolításához lehetséges, hogy helikopterre is szükség lesz.
Vágólapra másolva!

A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) elnöke, Varga Kálmán egy szombati székesfehérvári rendezvényen bejelentette: júniusban lebontják a székesfehérvári középkori koronázótemplom és királyi temetkezőhely, a magyar államiság bölcsőjének színhelye fölé emelt, s a helyiek tiltakozását kiváltó védőtetőt. A Szent István által alapított kőemlékek fölé 2000-ben épített, s a székesfehérváriak által csak "vashangárnak" nevezett építmény "méltatlan a hely történelmi jelentőségéhez, tönkreteszi a barokk városképet és ronda" - indokolta a döntést Varga Kálmán.

Az emlékhelynél tartott rendezvényen Varga elmondta, a magyar állam története első fél évezredének emlékeit őrző terület rendezésére rövid és hosszú távú programot dolgoztak ki. A rövid távú program keretében májusban megkezdik a kőemlékek konzerválását, a terület rendbetételét és újbóli parkosítását, majd feltehetően a honvédség segítségével, esetleg helikoptereket igénybe véve, távolítják el a védőtetőt. Annak lebontása során nem végeznek olyan beavatkozást, amely további károkat okozhatna a kőemlékekben - hangsúlyozta a KÖH elnöke.

Varga Kálmán hozzátette: arról, hogy egyáltalán szükség van-e a kőemlékek lefedésére, nem egységes a szakemberek véleménye, és eltérőek a hazai-és a nemzetközi példák is. A kérdésről szakmai döntést kell majd hozni. Mint elmondta, a cél az, hogy a rövid távú program keretében két-három év alatt olyan állapotba hozzák az emlékhelyet, hogy sor kerülhessen a hosszú távú program megvalósítására. Utóbbit csak a korábban is tervezett múzeumfejlesztési koncepcióval együtt lehet megvalósítani - közölte a KÖH elnöke.

A rendezvényen Fitz Jenő régészprofesszor üdvözölte a védőtető lebontását, s arra hívta fel a figyelmet, hogy az emlékhely nem csak királyi koronázó- és temetkező hely, hanem történelmünk első fél évezredében, a magyar államiság színhelye is volt. Gógl Árpád fideszes országgyűlési képviselő szerint az emlékhely az őt körülvevő barokk térrel teljes, s úgy vélte, hogy Székesfehérvár akár az Árpád-korral kapcsolatos kutatások helyszíne is lehetne.