Ketten nemmel szavaztak az EU-szerződésre

Vágólapra másolva!
Az Országgyűlés két független képviselő ellenszavazata mellett elfogadta az európai uniós csatlakozásról szóló szerződés kihirdetését. A szerződés kihirdetésére Körömi Attila - a nemrég a Fideszből a Jobbikba átlépett politikus - és Balogh Gyula független képviselők szavaztak nemmel. Ők, illetve Balogh László MDF-es képviselő szavazott nemmel a csatlakozás alkalmából döntő többséggel elfogadott politikai nyilatkozatra is.
Vágólapra másolva!

Ünnepélyes keretek között, az EU-tagországok nagyköveteinek, a határon túli magyar szervezetek képviselőinek, valamint a hazai kisebbségek képviselőinek jelenlétében fogadta el hétfőn az Országgyűlés az európai uniós csatlakozási szerződés kihirdetéséről szóló határozati javaslatot.

"Fordulóponthoz érkeztünk, aminek jelentősége államalapításunkkal egyenlő" - mondta Szili Katalin házelnök a szavazás előtt. Hozzátette: nem csupán Magarország gazdasági lehetőségeinek bővülését jelenti a csatlakozás, hanem alakítói lehetünk az európai közösségnek. "Minden tagállam felelőssége, hogy összefogással a példátlan méretű bővülés valódi sikertörténetté váljon" - közölte Szili.

A szerződés kihirdetését 339 képviselő támogatta, Körömi Attila - aki nemrég azért lépett ki a Fideszből, mert átlép a párttá alakult Jobbikba, amely az EP-választás bojkottjára szólította fel az embereket - és Balogh Gyula független képviselők nemmel szavaztak. (Emlékezetes, hogy az EU-csatlakozásról szóló szavazáson egyedül Simicskó István fideszes képviselő szavazott nemmel.)

Balogh Gyula független képviselő az MTI-nek elmondta: azért szavazott nemmel, mert az ország nem készült fel a csatlakozásra, elveszítette nemzeti vagyonát, 60 milliárd dolláros adóssággal indul és a választópolgárok nem látnak garanciát arra, hogy sorsuk jobbra fordul. Kijelentette, ennek ellenére azért indul az európai parlamenti választáson, "mert lenni kell az Európai Unióban olyan képviselőnek, aki el tudja azt mondani, hogy Magyarországon az elmúlt 14 esztendőben nem történt rendszerváltás, változatlanul az ügynökök irányítanak (...), és arra fogjuk kérni az Európai Uniót (...), hogy segítsen Magyarországnak kilábalni ebből az erkölcsi fertőből". "Csak nem gondolta senki, hogy én Medgyessy Péterrel és a többiekkel együtt fogok szavazni?" - mondta Balogh Gyula.

Körömi Attila független országgyűlési képviselő közölte: "nagyon nehéz volt megnyomni a nem gombot", de a csatlakozási feltételek olyan nehézségeket hoznak az országra, amelyeket a tárgyalások során jobbá lehetett volna tenni. "Nem a Jobbik Magyarországért Mozgalom álláspontját képviseltem itt a parlamentben, úgy adtam le a szavazatomat, ahogy a lelkiismeretem diktálta, az, hogy ez találkozik a Jobbik Magyarországért Mozgalom álláspontjával, ebben az esetben valóban egy mellékes kérdés" - mondta a közelmúltban a Fideszből kilépő és politikai pályafutását a Jobbikban folytató képviselő.

Ezt követően 332 igen és 3 nem ellenében megszavazták a képviselők a csatlakozásról szóló - kétharmados támogatást igénylő - politikai nyilatkozatot is, melyet a frakcióvezetők, valamint az MSZP nevében Medgyessy Péter miniszterelnök jegyeztek. A nyilatkozatra Körömin és Balogh Gyulán kívül az MDF-es Balogh László is nemmel szavazott. A pártelnökök és a frakcióvezetők közül Orbán Viktor és Áder János, a Fidesz elnöke, illetve frakcióvezetője nem volt jelen a szavazáson.

Fotó: Fábián Évi
Fotó: Fábián Évi

Balogh László MDF-es országgyűlési képviselő az MTI-nek azt mondta: "az MDF és én magam is támogatom az Európai Unióhoz történő csatlakozást, elfogadtuk azt a határozati javaslatot, amivel ratifikáltuk a csatlakozásunkat, de a politikai nyilatkozattal már nem tudok egyetérteni." Hozzátette: frakciótársai közül többen ezt az álláspontot képviselték, csak ők nem nyomtak gombot.

Az MDF-es politikus egyik kifogása, hogy a bevezetőből hiányzik az a történelmi utalás, hogy Szent István király döntötte el az integrációt a keresztény Európába. Kifogásolta a nyilatkozat azon szövegrészét, amely szerint az európai uniós csatlakozással "véglegesen múltba vész a jaltai örökség". Kijelentette: nem igaz a nyilatkozat azon mondata, amely szerint "az európai uniós tagság kivételes esélyt nyújt az egész magyarság számára". Szerinte Magyarország csatlakozása éppen hogy hátrányos a kívül rekedtek számára, mert "a schengeni határokat odatoljuk az anyaország és a határon túl élő magyarság közé".

"Én úgy gondoltam, hogy nekem, egy Szegeden élő országgyűlési képviselőnek aki nap mint nap találkozik a délvidéki atrocitásokkal, kötelességem erre a politikai nyilatkozatra nemmel szavazni" - mondta az MTI-nek Balogh László.

A politikai nyilatkozat rögzítette, hogy a csatlakozás kivételes esély a magyarság számára, és meg kell ragadni a lehetőséget, hogy a csatlakozásnak mindenki nyertesévé váljon. A dokumentum szerint az Európai Unió célkitűzései: az elmaradott térségek felzárkóztatása, a foglalkoztatás javítása, a szegénység elleni küzdelem, a fenntartható gazdasági fejlődés biztosítása és a természeti környezet fokozott védelme, teljes összhangban vannak nemzeti érdekeinkkel."Hazatértünk Európába, Európa hazatért hozzánk" - zárul a nyilatkozat.

Hasonló politikai nyilatkozatot a NATO-csatlakozáskor fogadott el az Országgyűlés.

A szavazást követően ünnepélyes keretek között elhelyezték az ülésteremben a magyar zászló mellett az Európai Unió zászlaját, majd a képviselők felállva hallgatták végig a Himnuszt, illetve Beethoven Örömódáját, az EU himnuszát.