Képviselőt is érinthet egy békéscsabai csődbűntett

Vágólapra másolva!
Sümeghy Csaba fideszes országgyűlési képviselő neve is felmerült egy békéscsabai csődbűntettel kapcsolatban. A politikus felháborítónak tartja, hogy összefüggésbe hozták az üggyel, ezért büntetőfeljelentést fontolgat. Az ügyészségi nyomozók azonban a képviselő érintettségét vizsgálják az ügyben. A politikus korábban ugyanis a tulajdonosa volt a B.C.B. Rt.-nek, amellyel kapcsolatban 2001 óta nyomoz a rendőrség csődbűntett miatt. Sümeghy szerint azonban ameddig ő volt a tulajdonosa a cégnek, nem történt szabálytalanság. A bűncselekmény gyanúsítottjai között van W. László, akit Szlávy Bulcsú megölése miatt vettek őrizetbe januárban.
Vágólapra másolva!

A Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatal egy országgyűlési képviselő érintettségét is vizsgálja egy 250 milliós békéscsabai csődbűntettel kapcsolatban, amelyben a Szlávy-gyilkosság ügyében előzetes letartóztatásban lévő W. László is gyanúsított. Erről Borbély Zoltán, a Fővárosi Főügyészség szóvivője számolt be kedden. Borbély Zoltán a képviselő személyét illetően nem kívánt felvilágosítást adni. "Azt kell megvizsgálni, hogy felmerülhet-e az országgyűlési képviselővel szemben megalapozott gyanú, mert akkor a Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatalnak kizárólagos határkörben kell eljárnia" - mondta.

Jelenleg a Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatal vizsgálja, "hogy van-e olyan személy az ügyben, aki felmerülhet mint gyanúsított, aki országgyűlési képviselő". Az iratok pénteken érkeztek meg a hivatalhoz, azonban a vizsgálat befejezésének időpontját még nem lehet megmondani, mivel az ügy "elég terjedelmes", tizenhat kötegnyi iratot kell átnézni - mondta a szóvivő.

Fazekas Géza, a Békés megyei Főügyészség szóvivője az MTI-nek elmondta: a B.C.B. cégcsoporttal kapcsolatos "eljárás során felmerült annak a gyanúja, hogy az ügyben egy országgyűlési képviselő is érintett, úgy is mint a cég korábbi tulajdonosa", ezért tették át az ügyet további eljárásra a Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatalhoz. Arra kérdésre, hogy a képviselő ellen is csődbűntett megalapozott gyanúja merült-e fel, azt válaszolta: "az eljárás csődbűntett miatt folyik, ennek kapcsán merült fel a gyanúja annak, hogy egy országgyűlési képviselő is érintett".

Fazekas Géza szerint az Országos Rendőr-főkapitányság Pénzügyi Igazgatóságának Békés megyei szerve 2001. óta folytatott nyomozást csődbűntett gyanúja miatt a B.C.B. Textilipai Rt. és kapcsolt cégeinél. Eddig W.Lászlót, a Szlávy-gyilkosság előzetesben lévő egyik gyanúsítottját, továbbá W. Tamást és R. Gyulát, hallgatták ki gyanúsítottként az ügyben április 19-én. Utóbbiakat egy nappal később előzetes letartóztatásba is helyeztek.

A Népszabadság szerint az ügynek mentelmi jog által védett szereplője nem lehet más, mint Sümeghy Csaba fideszes országgyűlési képviselő, a B.C.B. Rt. korábbi tulajdonosa, akitől R. Gyula vette meg a céget.

Sümeghy: Semmi közöm a bűnügyhöz

Sümeghy Csaba fideszes képviselő az [origo]-nak azt mondta: "fel vagyok háborodva azon, hogy az üggyel összefüggésbe hozták a nevemet. Ezért mindenképpen büntetőfeljelentést teszek". A politikus hozzátette: azt még nem tudja, ki ellen teszi meg a feljelentést, előbb tanulmányozni akarja a sajtóban megjelent állításokat.

A B.C.B. Rt.-vel kapcsolatban azt mondta, hogy 2000. március 16-án eladta a céget. Bár a vállalkozás pénzügyi gondokkal küzdött ebben az időszakban, de szabálytalanságokat nem követett el a cégvezetés - mondta. "Pénzügyileg lezárt évvel adtam el a céget, a részvénytársaság számvitelét is ellenőrizték és nem találtak szabálytalanságot" - állítja Sümeghy.

Az eladás után nyolc hónappal tett feljelentést az egyik hitelező bank csődbüntett gyanújával, de ekkor már az új tulajodonos vezette a céget. Így semmi közöm sincs az esetleges bűnügyhöz - mondta Sümeghy. Közölte, hogy nem kapott értesítést arról, hogy a büntetőeljárás keretében ki akarják hallgatni.

Vagyonkimentés folyt a fizetésképtelen cégnél

Az ügyben a csődbűntett minősített, a gazdasági életben súlyos következményekkel járó esetéről van szó, amelyet a Btk. kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel sújt. A B.C.B. cégcsoport 2000-ben már fizetésképtelen volt, azonban a veszteséget vagyonkimentéssel még több mint 250 millió forinttal tovább növelték, cégcsoporton belüli és külső átszámlázásokkal, színlelt szerződésekkel, valótlan tartalmú bizonylatokkal, sőt a hitelek fedezetéül lekötött vagyontárgyak elvonásával is. A felszámoláskor a hitelezői igények már meghaladták az egymilliárd forintot, amelynek nagy részére a cégnek nem volt fedezete. A felszámoláskor több mint 350 dolgozó veszette el a munkahelyét - mondta a szóvivő.

A Népszabadság szerint a csődbűntett gyanúsítottjai között van W. László több üzleti partnere, így id. W. Tamás, aki egy fideszes politikus apja, valamint R. Gyula, aki a céget megvásárolva egy nyíregyházi címre jelentette át, és aki mellett tanácsadóként jelent meg W. László. Ők hárman jelenleg előzetes letartóztatásban vannak - írja a lap. Fazekas Géza az MTI-nek nem kívánta megerősíteni, hogy az egyik letartóztatott személy egy ellenzéki politikus édesapja, mint mondta: az ügynek nem tárgya az ilyen családi kapcsolat, ezért erről "hivatalból nincs tudomása".

MTI/[origo]