Az ombudsman is a fizetős orvosválasztás ellen

Vágólapra másolva!
Takács Albert helyettes ombudsman szerint akadályozná a szabad orvosválasztás jogát az az elképzelés, miszerint a jövőben a betegnek kellene fizetni az ellátás 10 százalékát, ha nem abban az intézményben kezelteti magát, amelyet háziorvosa - az úgynevezett ellátásszervezőn keresztül - ajánl neki. Az egészségügyi minisztérium elképzelése ellen foglalt állást az orvosi kamara és egy jogvédő szervezet is.
Vágólapra másolva!

Komoly aggályokat vet fel egy olyan elképzelés, mely akadályozza a szabad orvosválasztás jogát azzal, hogy fizetésre kényszeríti azokat, akik nem a háziorvosuk által ajánlott szakorvosokat keresik fel - mondta az [origo]-nak Takács Albert, az állampolgári jogok biztosának általános helyettese. Az egészségügyi ellátás átalakításáról szóló törvénytervezet szerint új intézményt hoznának létre, az úgynevezett ellátásszervezőket, ezek a társaságok jelölnék ki azokat a szakorvosokat, illetve kórházakat, melyet a háziorvos ajánlhat a betegének. Ha a beteg azonban nem ezek közül választ, akkor - a törvénytervezet szerint - kezelésének 10 százalékát neki kellene kifizetnie.

Takács Albert helyettes ombudsman szerint már önmagában az is problémát jelent, ha a beteget bele akarják kényszeríteni egy "terelő rendszerbe", ezzel akadályozzák, hogy maga döntsön róla, melyik egészségügyi intézményben szeretné kezeltetni magát. Az pedig még hátrányos megkülönböztetést is eredményez, ha az ellátás egy részét megfizettetik azzal, aki nem a háziorvosa "ajánlatában" szereplő intézmények közül választ - tette hozzá.

A helyettes ombudsmanhoz az egészségügyi minisztérium nem küldte el a törvényjavaslatot, de Takács Albert véleményét kifejtheti akár a miniszter felé, akár később, a parlamenti vita során. Ha a törvényjavaslatot a kormány és a parlament is támogatja, de az ombudsmannak még mindig aggályai vannak, az Alkotmánybírósághoz fordulhat.

A tervezett változtatás ellen foglalt állást az orvosi kamara, szerintük a törvénytervezet a társadalombiztosítás pénzügyi részének privatizációjához vezet. A Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezet szerint a törvénytervezet korlátozná a szabad orvosválasztás jogát, ami pedig alkotmányos alapjog, mely az önrendelkezés jogából fakad. Ha a kormány és a parlament elfogadja a törvénytervezetet, a jogvédő szervezet az Alkotmánybírósághoz fordul.