A futás túl sok, a fizetés kevés a profi katonáknak

Vágólapra másolva!
Nem bírják a 3200 méteres futást a szerződéses katonának jelentkezők - állítják a honvédség hétfőn megnyílt budapesti toborzóirodájának munkatársai. Legtöbben az ejtőernyős és a lövész egységekhez akarnak kerülni, az irodát vezető őrnagy szerint azért, mert azt várják a szolgálattól, amit a filmekben láttak. A szerződéses katonai szolgálat iránt érdeklődők majdnem fele nő, bár végül csak 5-6 százalékuk bújik egyenruhába. Sokan keveslik a honvédség által kínált fizetést, ezért az érdeklődők nagy része soha nem lesz katona. Az iroda munkatársai szerint ennek ellenére jelentkezőkből nincs hiány.
Vágólapra másolva!

"Nem abból lesz jó katona, akinek feszül a bicepszén az ing" - nyugtat meg Ignáth Zsolt őrnagy, a Magyar Honvédség hétfőn megnyílt budapesti toborzóirodájának munkatársa. Az őrnagy szerint a fizikai erőnél sokkal többet számít a kitartás, illetve a B, vagy C típusú jogosítvány, mivel jelenleg a legtöbb betöltetlen szerződéses álláshoz vezetői engedély kell.

Jelentkezőkből nincs hiány, bár sokkal több az érdeklődő, mint aki végül mégis egyenruhát húz. A korhatár 18-47 év, többségük a fiatalabb korosztályból kerül ki. Legtöbben az észak-keleti megyékben jelentkeznek, mivel itt jóval magasabb a munkanélküliség, mint a többi országrészben. A fővárosban tavaly 328-an, az idei év első négy hónapjában pedig 82-en jelentkeztek szerződéses katonának, ami az őrnagy szerint "kielégítő", az érdeklődők száma alapján jövőre meg lesz a profi hadseregre való átálláshoz szükséges létszám.

Az érdeklődők 40 százaléka nő, igaz, közülük sokan végül nem jutnak el a szolgálatig. A felvett szerződésesek közül már csak minden huszadik nő. Elvileg bárki bármilyen hadtesthez jelentkezhet, de a nehéz fizikai megterhelést igénylő területek - mint Ignáth fogalmaz - "nem ajánlottak" nők számára. "Azért ha valaki nagyon erősködik, mert a GI Jane-ben ezt látta, azt felvesszük" - teszi hozzá Gulyás László őrnagy.

A honvédség legénységi állásokat ajánl. Az alapfeltétel (a bejelentett belföldi lakcím, és a kizárólag magyar állampolgárság mellett) a 8 általános iskolai osztály elvégzése. Szerződést 2-15 évig terjedő időszakra lehet aláírni, aki időközben mégis rájön, hogy a honvédséget nem neki találták ki, az a felmondási idő kitöltése után távozhat. A toborzóirodában található plakátok egytől-egyig "biztos jövőt" ígérnek, ami számokra lefordítva havi bruttó 91 ezer forintot jelent. Ignáth szerint azonban a pótlékokkal együtt egy kezdő honvéd is kaphat bruttó 100 ezer forintot, ráadásul csábító a 25 nap alapszabadság, a 6 hónapos próbaidő után kiosztott plusz kéthavi illetmény (toborzópénz) és a leszerelési segély, ami 18 havi illetménynek felel meg.

Bár Ignáth szerint a bicepsz nem számít, komoly fizikai, pszichológiai és egészségügyi feltételeknek kell megfelelnie azoknak, akik szerződéses katonák szeretnének lenni. A jelentkezés után 2 napos állapotfelmérést tartanak. Először egy 100-150 kérdésből álló pszichológiai tesztet végeztetnek el a jelentkezőkkel, ami után elbeszélgetés következik. A jelentkezők 3-4 százaléka már a pszichológuson sem jut túl. Ezt követi az egészségügyi alkalmassági vizsga, mindenkit átvizsgálnak tetőtől talpig. Az utolsó megmérettetés a fizikai alkalmassági vizsga. Felülés, fekvőtámasz és 3200 méter futás (télen 10 kilométer terembiciklizés) a program.

Az őrnagy szerint ez az egyik legérzékenyebb pont az egész alkalmassági vizsgán. A fekvőtámaszt és a felülést a jelentkezők 1 százaléka nem bírja szintidőre teljesíteni, a futáson viszont a már 10 százalékuk elvérzik. "Sokan úgy vannak vele, hogy megy ez nekem. Igen ám, csakhogy közben rászoktak a cigire, felszedtek 10 kilót, aztán mindjárt nem megy. Lagzi Lajcsi nem fogja lefutni a 3200 métert 25 perc alatt sem" - magyarázza a legtipikusabb esetet Ignáth. Az őrnagy szerint azért 3-4 hét alatt fel lehet készülni a vizsgára.

A legtöbben felderítők, ejtőernyősök, lövészek akarnak lenni. "Népszerű az ejtőernyős dolog, mert romantikusnak tűnik, hogy kifestik magukat" - magyarázza a jelenség okát Ignáth, aki szerint sokan azt várják a szolgálattól, amit a filmekben látnak. Kedvelt az őr- és díszezred is, elsősorban azért, mert központja Budapesten van, de rengetegen érdeklődnek az autóvezetői állások iránt is.

Sok érdeklődőből végül azért nem lesz soha szerződéses katona, mert kevesli a honvédség által ajánlott fizetést. Ignáth szerint azonban nem szabad elfelejteni, hogy akit felvesznek, az legalább 15 évre bebiztosíthatja jövőjét, de legalább ilyen fontos a honvédség által kínált karrierlehetőség. Ignáth úgy véli, a legnagyobb baj, hogy a fiatalok csak a sorozásokon találkozik a hadsereggel, "ami nem egy kellemes dolog". Bízik benne, hogy nem sokáig lesz ez így. "Más arca lesz a honvédségnek. Megváltozik a helyzet, ha nem kényszer, hanem érdem alapján lehet majd bekerülni" - mondja.

Sáling Gergő