Csak sporteseményeket kötelező közvetíteni

Vágólapra másolva!
Csupa sporteseményt sorol fel "a társadalom számára nagy jelentőséggel bíró eseményként" egy magyar kormányrendelet-tervezet, amelynek célja, hogy a felsorolt rendezvények  az egész társadalom részére hozzáférhető legyenek a televízió útján. Így az olimpián, a foci vb és Eb-n  kívül (amelyeket az EU is felsorol), a magyar futballválogatott mérkőzéseit, a kézilabda Eb és vb magyar meccseit, valamint az úszó és a vízilabda Eb és vb magyar vonatkozású eseményeit is idesorolja a magyar tervezet.
Vágólapra másolva!

Mostantól Magyarországon is lesznek védett események, amelyeket a mindenki számára, külön fizetés nélkül elérhető csatornákon kötelező közvetíteni. Magyarországon ez az m1, az RTL és a TV2. Erről egy 1997-es uniós irányelv rendelkezik, amely három olyan eseményt sorol fel, amely az egész Unióban kiemelt jelentőségű: az olimpiai játékok, a futball világbajnokság és a labdarúgó Európa-bajnokság. A törvény szerint valamely esemény akkor minősíthető "nagy jelentőséggel bíró eseménnyé", ha az a hazai közönség körében általános érdeklődésre tarthat számot.

A nagy jelentőségű eseményeket rendeletben kell meghatározni. A magyar tervezet az olimpián, a foci vb és Eb-n kívül kívül a magyar futballválogatott mérkőzéseit, az úszó és a vízilabda Eb és vb magyar vonatkozású eseményeit, illetve a kézilabda Eb és vb magyar meccseit sorolja a "kiemelt társadalmi jelentőségű esemény" kategóriájába. Ami azt is jelenti, hogy ezeket kell közvetíteni az országos adók valamelyikének.

"Ez a lista túl tág, szűkíteni kellene" - javasolta több tévétársaság vezetője a kormányrendelet-tervezetről tartott közmeghallgatáson.Volt, aki ki is mondta: a kézi- és vízilabda, valamint az úszóesemények ide sorolása "túlszabályozást jelentene".

A tagállami szabályozásban a "kiemelt társadalmi fontosságú események" majdnem kivétel nélkül sportesemények, noha természetesen helyet kaphatnak a kulturális, társadalmi és politikai események is.

Ennek a szabályozásnak az volt az egyik előzménye, hogy olimpiai játékok, illetve futball világbajnokságok és Eb-k közvetítésére fizetős tévétársaságok is pályáztak az elmúlt években több európai országban is, hatalmas összegeket kínálva a jogdíjakért. Ez azzal a veszéllyel fenyegetett, hogy hozzáférés vagy előfizetés hiányában sokan maradhattak volna le a nagy eseményről.

A magyar tervezetben szereplő események azonban nem minden esetben tartanak számot nagy közérdeklődésre, hiszen például egy Észtország-Magyarország barátságos futballmeccs közvetítéséért nem tolonganak a tévétársaságok, de mondjuk egy kézilabda Eb ötödik helyéért folyó csata se érdekelhet túl sok nézőt. Áprilisban például (igaz, más érdeklődő hiányában) a Sport1 közvetítette a magyar-japán futballmeccset, az év elején pedig a női kézilabda világbajnokságot. Mivel a Sport1 nem számít országos adónak, a kormányrendelet-tervezet életbe lépése után nem szerezhet jogdíjat ezekre az eseményekre.