Közel egymillióan nem végeztek nyolc osztályt

Vágólapra másolva!
Egyre többen végeznek legalább általános iskolát Magyarországon, jóllehet azok száma, akiknek ilyen végzettsége sincs, megközelíti az egymilliót - írja a Népszabadság. A diplomások aránya az erős felsőoktatási konjunktúra ellenére sem nőtt számottevően.
Vágólapra másolva!

Magyarországon egyre kevesebben elégszenek meg a nyolc osztály elvégzésével, ám ezek száma még így is megközelíti az egymilliót. Az érettségizettek aránya az 1990-es 40 százalékról 60 százalékra nőtt, de a nemzetközi szintnek megfelelő érettségivel csak 30 százalék rendelkezik. Az uniós országokban ez az arány 43 százalékos. A legjelentősebben a mukaerő-piaci szempontból legfontosabb korosztályban, a 25-59 évesek körében csökkent a legfeljebb nyolc osztályt végzettek aránya - írja a Népszabadság.

A felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya ugyanakkor nem emelkedett ilyen nagymértékben: 12,1 százalékról 13,9 százalékra. Az EU-ban az 21 százalékos.

Az összlakosságot tekintve ugyanakkor meglehetősen elszomorítóak az adatok. A 15 évnél idősebbek 11,2 százaléka (952 ezer ember) nem végzett általános iskolát sem. Összesen 3 millió nagykorúnak van érettségije, a 25 évesnél idősebbek közül 888 ezren rendelkeznek diplomával. A szakmunkások száma 581 ezer fő.

A szakképzetlenek arámya ugyanakkor 33,2 százalékról 23,2 százalékra esett vissza, a legintenzívebben az érettségizett szakmunkások aránya nőtt. A munkavállalók 76,8 százaléka szakképzett - írja a Népszabadság.