A zsidónegyed egyik házáért demonstráltak

Vágólapra másolva!
A régi pesti zsidónegyed egyik épülete, a valamikori Ezüstműves Ház megóvásáért demonstráltak civilek a Holló utca 11. alatt. A bontásra ítélt ház elhanyagolt állapotban van, de nem balesetveszélyes, egy hónapja költözött ki az utolsó lakó. A civil szerveződés a ház ideiglenes védelmét kérte, hogy a bontást megakadályozzák.
Vágólapra másolva!

A régi pesti zsidónegyed egyik jelentős épülete, a Holló utca 11. alatt álló valamikori Ezüstműves Ház megmentéséért demonstráltak csütörtökön egy civil szerveződés tagjai, akik célul tűzték ki, hogy megállítják a környék teljes átalakítását. Az ÓVÁS! névvel megalakulóban lévő civil szerveződés a régi pesti zsidónegyed területének ideiglenes műemléki védettségét kezdeményezte az elmúlt napokban a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnökénél.

A Holló utcai ház sorsa már évekkel ezelőtt megpecsételődött, amikor a kerületi szabályozási tervre az örökségvédelmi hivatal is áldását adta. Azóta viszont több értékfelmérés is készült a környékről, melyek azt támasztják alá, hogy a régi pesti zsidónegyed jelentős értéket képvisel, lehető legnagyobb részének megóvására kellene törekedni. A Holló utcai ház azonban már magántulajdonban van, bontási engedélyt adtak ki rá, a bontás bármelyik nap megkezdődhet. Ha az örökségvédelem mégis közbeszólna, és védettség alá helyezné a házat, a tulajdonos valószínűleg bírósághoz fordulna - mondták a helyszínen a civil szerveződés tagjai.

Fotó: Fábián Évi
Fotó: Fábián Évi

A ház földszintjén még tíz évvel ezelőtt is működött az ezüst ékszereket készítő műhely, az épület utcafrontján pedig árulták az ékszereket. Miután a kerületi rendezési terv bontásra ítélte az épületet, sorban költöztek ki a lakók, az utolsó alig egy hónapja hagyta el a házat. Azóta sok idegen járhatott az épületben, további károkat okozva az egyébként is rossz állapotú házon: a lakásokban a csempéket leverték, a lépcsőket megrongálták.

A zsidónegyed átalakítása ellen tiltakozó szerveződés tagjai szerint az átalakítási terv nem veszi figyelembe a történelmi, örökségvédelmi és társadalmi szempontokat. A főváros VII. kerületében, az Erzsébetvárosban a Király utca - Csányi utca - Klauzál tér - Kisdiófa utca - Dohány utca - Károly körút által határolt területen évek óta zajlik az átalakítás, és várhatóan még néhány évet igénybe vesz a több évvel ezelőtt készült kerületi szabályozási terv végrehajtása. A VII. kerületi önkormányzat szerint ugyanakkor a negyed teljes megőrzésére nincs pénz, ezért bizonyos - nagyon rossz állapotban lévő épületeket - bontásra ítélnek, hogy helyükön újak épülhessenek. A 150 éves épületek teljes felújításra szorulnának, erre azonban az önkormányzatnak nincs pénze.