Génekről és adókról dönt a parlament ősszel

Vágólapra másolva!
Ősszel számos jelentős javaslatot tárgyal majd a parlament. A kormány tervei szerint a képviselők vitázhatnak és szavazhatnak például az önkéntes haderőre való áttérésről, a felsőoktatási és az egészségügyi reformról, vagy éppen a 4-es metró meghosszabbításáról.
Vágólapra másolva!

Szeptemberben módosíthatják a képviselők az alkotmányt, amely elsősorban az EU és más nemzetközi szerződések miatt változna. Az elfogadásához szükség lesz az ellenzéki képviselők szavazataira, mivel kétharmados többség kell hozzá.

Szavazhatnak a családon belüli erőszak miatt alkalmazható távoltartás intézményéről is a képviselők (az új jogintézmény segítségével azonnali hatállyal el lehet távolítani az erőszakos családtagot a családjától), valamint elfogadhatják a 4-es metró második ütemének (Keleti pályaudvar és a Bosnyák téri szakasz) megépítésének állami támogatásáról szóló törvényjavaslatot. A tervek szerint ugyancsak szeptemberben kerül napirendre a piaci visszaélések megelőzéséről szóló törvényjavaslat, amely szigorúbb előírásokat határozna meg a bennfentes kereskedelemre és az árfolyam-manipulációra.

Októberben tárgyalják az egyik legnagyobb érdeklődéssel várt javaslatot, amely az önkéntes haderőre történő áttérésnek teremti meg jogi alapjait. Ennek révén megszüntetik, pontosabban felfüggesztik a sorkötelezettséget, amelyet csak rendkívüli állapot esetén állítanának vissza. Az országot pedig a jövő évtől már csak profi és önkéntes haderő védi a kormány ígérete szerint.

Kisebbségi névjegyzékkel védik ki az etnobizniszt/itthon/20040303kisebbsegi.html

Szintén októberben foglalkozik az Országgyűlés az "etnobisznisz" megakadályozására és az "álkisebbségiek" kiszűrésére hivatott javaslattal. Az elmúlt két kisebbségi önkormányzati választásokon ugyanis számos olyan képviselő jutott kisebbségi színekben mandátumhoz, akik nem is tartoznak az adott kisebbséghez. A két legismertebb példa a jászladányi cigány kisebbségi testületbe bekerülő magyarok esete (az öttagú testületből négy nem roma), valamint az egykori kisgazda vezető, Lányi Zsolt örmény képviselősége.

A tervek szerint szavaznak a szabályozott gyógyszerpiacot megteremtő törvényjavaslatról, a környezetvédelmi termékdíj módosításáról szóló javaslatról, valamint a budapesti agglomerációs területrendezési tervről is.

Novemberben vitázhatnak a képviselők az egészségügy reformjáról szóló törvényjavaslatról. A humángenetika is az Országgyűlés napirendjére kerül a kormány tervei szerint: a személyes genetikai adatok védelmével, a genetikai kutatásokkal, tesztekkel és szűrővizsgálatokkal, valamint a biobankok működésével foglalkozik az egészségügyi tárca javaslata.

Az audiovizuális kulturális örökség védelméről, valamint a kutatás-fejlesztés és a technológiai innovációról is határozhatnak a képviselők, csakúgy mint az adókkal és egyéb költségvetési befizetésekkel kapcsolatos változtatásokról. Az utóbbi javaslat számos adófajtát érinthet: többek között a személyi jövedelmi adót, a gépjárműadót, a helyi adókat, illetékeket, jövedéki adókat, egészségügyi hozzájárulásokat.

Decemberben lesz terítéken a felsőoktatás. Az oktatási tárca javaslatának célja a magyar felsőoktatás versenyképességének javítása, a képzés és működés megfelelő minőségének biztosítása, az esélyegyenlőség feltételeinek további biztosítása, valamint egy olyan felsőoktatási intézményrendszer kialakítása, amely piackonform módon is képes működni.

Kozák Dániel