Figyelmes párt akar lenni az MSZP

Vágólapra másolva!
Nyitottabb, figyelmesebb és igényesebb párt akar lenni az MSZP, amely ellenzékbe kerülve akár árnyékkormányt is alakítana - derül ki a párt szervezeti korszerűsítésével megbízott munkacsoport által készített vitaanyagból. A Szili Katalin vezette csoportnak több olyan javaslata is van, amelyek a Fidesz ötleteire hasonlítanak. A vitaanyag ugyan néhány ponton ellentmond az új alapszabály-tervezetnek, de a pártszóvivő szerint az októberi kongresszusra mindent elsimítanak.
Vágólapra másolva!

A Hiller István vezetésével megalkotott, Új magyar szociáldemokrácia nevet viselő program mellett elkészült az MSZP alapszabálymódosításának tervezete és a párt szervezeti átalakításának vitaanyaga. Utóbbit a Szili Katalin elnökhelyettes által irányított, szervezetfejlesztési kabinet nevű munkacsoport alkotta meg. Ez a vitaanyag a konkrét javaslatok mellett egyben több bírálatot is megfogalmaz a párttal kapcsolatban.

A dokumentum felhívja például a figyelmet arra, hogy az elmúlt években az általános politizálás mellett megnőtt a szakmai tudás jelentősége. A munkacsoport szerint ezért a szakértők és a vezetők kiválasztásánál erre jobban kell figyelni, mert "sem kormányzáskor, sem ellenzékben nincs idő arra, hogy 'majd belejön, majd megtanulja' a szakmai ismereteket". Megjegyzik, hogy a "politikai küzdelem élessége sem enged meg sok tévedést számunkra, igényesebbnek és szakszerűbbnek kell lennünk, ha hatni akarunk".

Figyelmeztetnek arra is, hogy a "modern technika vívmányait" csak úgy szabad használni, hogy ne váljanak se "üzenetrögzítős", se "internetes" párttá. A munkacsoport javasolja azt is, hogy a párt székházai és intézményei legyenek nyitottak mindenki előtt. "Legyünk figyelmesek, valódi partnerek a hozzánk fordulókhoz" - teszik hozzá.

Klub, társulat, kör

A dokumentumban többször szóba kerül az, hogy a pártnak nyitnia kell, és jobban együtt kell működnie a szimpatizánsokkal és a hozzá közel álló szervezetekkel. A munkacsoport könnyítene például a belépés feltételein is, és a javaslatok között szerepel az is, hogy lehetővé kell tenni, hogy már három MSZP-tag hozhasson létre önálló szervezetet. Sziliék szerint nem kellene kötelezővé tenni, hogy az ilyen szervezeteket alapszervezetnek hívják, hanem nevezhetnék azokat klubnak, társulatnak, csoportnak vagy éppen körnek.

Nemcsak a nyitás és a polgári körökhöz hasonló szerveződések emlegetése emlékeztet a Fidesz ötleteire, hanem az is, hogy Sziliék szerint a néppárti és a tömegpárti jelleget egyszerre kell érvényesíteni. Emlékezetes, hogy a Fidesz már korábban meghirdette taglétszámának növelését, az európai parlamenti kampány során pedig visszatérően néppártnak nevezte saját magát. Igaz, a szocialista munkacsoport szerint az MSZP már alakulásától kezdve néppárt, ugyanis a "társadalom egészének, egymástól eltérő helyzetű csoportjainak érdekeit jeleníti meg és valósítja meg". Azt ugyanakkor elismerik, hogy a taglétszám még kevés ahhoz, hogy tömegpártnak nevezhessék magukat, de ennek elérése a cél.

Tiltanák a pozícióhalmozást

A Szili vezette kabinet azzal is hatékonyabbá tenné a pártot, hogy megtiltaná a pozícióhalmozást: egy vezető két funkciónál többet nem tölthetne be. Javasolják azt is, hogy az elnökségnek politikai döntéshozók legyenek a tagjai, míg az ügyvivők inkább szakpolitikusok legyenek. Ha a párt ellenzékbe kerülne, akkor az ügyvivői testület árnyékkormányként működne. A hatékonyságot növelné az is, hogy a különböző posztokra pályázati úton választanák ki a jelölteket, és a miniszterelnök-jelöltről is "nyilvános belső kampány" után szavazna a párt tagsága. Létrehoznának mindezek mellett egy külön a intézményt politikusok képzésére.

Mint arra a Népszabadság rámutatott, a Sziliék által készített vitaanyag és a Lamperth Mónika nevével fémjelzett új alapszabály-tervezet között ellentmondások vannak. A lap szerint míg például Sziliék könnyítenének a belépési feltételeken, addig a másik bizottság szigorítana ezen. Eltérő véleményen vannak az elnökség kialakításáról is.

Mindez annak ellenére van így, hogy - mint azt Nyakó István pártszóvivőtől megtudtuk - vannak olyan személyek, akik mindkét munkacsoportnak tagjai. Nyakó megjegyezte ugyanakkor, hogy ezek az dokumentumok még csak tervezetek, amelyeket csak most küldenek el a párt vidéki szervezeteihez. A szóvivő szerint a módosításokról döntő októberi kongresszusra már kiforrott és ellentmondásoktól mentes lesz mindkét vitaanyag.