Városrendőrséggel üldöznék a szemetelőket

Vágólapra másolva!
A mostani rendőrségtől külön működő, úgynevezett városrendőrség létrehozását tervezi Budapest Városrendészeti Bizottsága. Az új szervezet létrehozása közel 6 millió forintba kerülne. A városrendőrök a szemetelés, tilosban parkolás és egyéb kisebb szabálysértések miatt bírságolnának. A városrendőrség hatékonyságát a bizottság elnöke szerint nemzetközi példák támasztják alá.
Vágólapra másolva!

"A közterületi állapotok sok kívánni valót hagynak maguk után" - mondta az [origo]-nak Danielisz Béla, a fővárosi Városrendészeti Bizottság elnöke. Épp ezért merült fel a testületben, hogy kezdeményezik az önkormányzati rendőrség felállítását. A városi rendőrség feladata az olyan kisebb szabálysértések visszaszorítása lesz, mint a szemetelés, tilosban parkolás. Az ilyen szabálysértéseket nem képes az állami rendőrség hatékonyan kezelni, ezért lenne szükség minden városban egy-egy saját rendészeti szervezet alapítására - vélekedett Danielisz.

Elmondása szerint a nemzetközi tapasztalatok - elsősorban Lengyelország, Csehország és Szlovákia esete, ahol 1992 és 1996 között hoztak létre városrendőrséget - is azt mutatják, hogy indokolt városonként egy-egy ilyen szervezet létrehozása a már meglévő közterület-felügyelet továbbfejlesztésével, hatáskörének bővítésével.

A tervek szerint minden városban létrehoznának hasonló szervezetet. Budapesten központi irányítású testület jönne létre, az egyes kerületekben pedig önálló kirendeltségek működnének. Az új hatóság ideális létszáma a különböző városokban a lakosságszám szerint oszlik majd meg a tervek szerint: 1000 lakosra jutna 1 köztisztviselői státusban dolgozó személy. A főváros esetében a testület létszáma 1500 fő lenne. Jelenleg Budapesten a kerületiekkel együtt 300-400 közterület-felügyelő tevékenykedik csak.

Danielisz szerint amennyiben a tervezetet elfogadják, állami normatív támogatásra is szükség lesz (Budapest esetében ez az összeg 5-6 millió), mivel az önkormányzatok nem tudnák fenntartani a szervezetet. Ennek megteremtéséhez fél év elegendő, így az új szervezetek másfél év múlva elkezdhetik működésüket - mondta. Ehhez persze a városvezetésnek is meg kell szavaznia előbb a javaslatot.