Beteg adóellenőrök buktathatják le a kétszer számlázó orvosokat

Vágólapra másolva!
Több szakhatóság (APEH, ÁNTSZ) részvételével, közös átfogó ellenőrzést kezdeményez az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főigazgatója a magánszakrendeléseken - értesült a Népszabadság. Így lebuktathatják azokat, akik kétszer számolják el ugyanazt a beavatkozást: a betegnek, illetve a társadalombiztosításnak. Az adóellenőrök, hogy bizonyítani tudják a szabálytalanságokat, magukat betegként "álcázva" is megjelenhetnek a próbakezeléseken.
Vágólapra másolva!

A szakhatóságok együttes ellenőrzésére számíthatnak a közeljövőben a magánszakrendelést is folytató doktorok. A tisztiorvosi szolgálat, az adóhatóság és egészségbiztosító szakemberei egyebek mellett azt vizsgálják a következő hetekben, hogy kifüggesztették-e az árlistát a váróban, adnak-e számlát, valamint ugyanazt a beavatkozást elszámolják-e kétszer - a betegnek és az egészségbiztosítónak is - a magánpraxisok - tájékoztatta a lapot Matejka Zsuzsa, az egészségbiztosító főigazgatója.

Az APEH, az OEP és az ÁNTSZ együttes ellenőrzése az adatvédelmi törvény miatt szükséges. A jogszabály alapján csak az ÁNTSZ jogosult a betegdokumentáció átnézésére, e nélkül viszont nem tudja az APEH, hányan nem kaptak aznap számlát a kezelésről.

A lapnak a főigazgató elmondta: a problémára a közszolgálati rádió Napközben műsorába betelefonáló betegek hívták fel a figyelmet, egyebek mellett arról panaszkodva, hogy a közszolgáltatásban dolgozó doktor a hosszú várakozási idő helyett magánrendelését ajánlotta. Az egyetlen magánvizitért kifizetett több mint tízezer forintról viszont nem adott számlát, sőt a beteg taj-kártyáját is elkérte, mondván, így olcsóbb a kezelés. A főigazgató szerint önmagában nem kifogásolható, ha magánrendelésen az orvos taj-kártyát kér, mert a gyógyszer felírásához szükség van rá. Más kérdés, amire a beteg hivatkozott, hogy a kezelés így olcsóbb. Vagyis a magánrendelésen olyan beavatkozás is történik, amelyet az OEP által finanszírozott intézményben, közköltségen végeztet el a doktor. Például a nőgyógyászati kenetvizsgálatoknál szokott előfordulni, hogy a magánrendelőben leveszi az orvos a rákszűréshez a kenetet, a vizsgálatot pedig az OEP terhére végezteti el, és megfizetteti a beteggel. Ugyanígy szabálytalan, sőt zsarolás, ha az orvos azt mondja a fájdalomtól szenvedő betegnek, hogy nem kell megvárnia a két hónapos előjegyzési időt a közkórházban, ha elmegy a fizetős magánpraxisba. Ahelyett, hogy elmondaná, melyik az a legközelebbi intézmény, ahol a beteg előbb sorra kerülhet.

A főigazgató hozzátette: a magánrendelésen kötelező kifüggeszteni az árjegyzéket, akár fogászatról, akár egyéb ellátásról van szó, hogy belépve a váróba, a beteg pontosan tudja, mi mibe kerül. Utólag nem mondhat árat az orvos, de számlát kell adnia a kezelésről, pontosan feltüntetve, mit miért számolt fel.

Lakossági bejelentések alapján az APEH évente kétszáz esetben rendel el ellenőrzést, mert a panaszos nem kap számlát a szolgáltatásról. A jelzések két-három százaléka hívja fel a figyelmet a magánpraxisokra - mondta Mohai Károly, az APEH jogtanácsosa. Eddig minden bejelentés megalapozottnak bizonyult. Ha nincs elég bizonyíték, az adóellenőr "próbakezelésre" jelentkezik a gyanúba keveredett szakrendelőben, s az ő tapasztalatai alapozzák meg az adóhatósági eljárást. A számlaadást mellőző orvosok mulasztási bírságot fizetnek - írja a Népszabadság.