Vágólapra másolva!
Jelentős nehézségekbe ütközik, ha valaki egy karitatív szervezet vagy szociális intézmény segítségével szeretné rászorulóknak adni feleslegessé vált ruháit, bútorait vagy régi, de még használható háztartási gépeit. A legtöbb esetben ugyanis csak meghatározott időpontban, munkaidőben lehet leadni az adományokat, a bútorokat vagy mosógépet pedig a legritkább esetben fogadják el. A karitatív szervezetek, szociális intézmények szerint nincs pénzük és elég emberük az adományok elszállítására.
Vágólapra másolva!

Több olvasónk is jelezte, hogy lényegében hiába kérte a Magyar Vöröskereszt, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, vagy valamelyik fővárosi kerületi családsegítő támogatását: hosszas egyeztetés után végül gyakorlatilag egyik esetben sem tudta odaadni az elajándékozni szánt holmijait. Nagy Bálint és Schön Éva néhány hete egy pénteki napon hívta a Vöröskeresztet, hogy megtudja, hol adhatna le néhány zsák feleslegessé vált ruhát. Azt tanácsolták nekik, hogy hétfő és csütörtök között, 9-14 óra között menjenek be a megadott címre. A fiatal pár ugyanakkor, mivel nem akart szabadságot kivenni ahhoz, hogy leadja adományait, végül nem a Vöröskeresztnek, hanem egy közeli hajléktalanszálló vezetőjének adta a ruhákat.

Egy másik olvasónk bútorait, hűtőszekrényét és mosógépét szerette volna elajándékozni rászorulóknak. Több kerületi családsegítő központnak és a máltaiaknak is jelezte szándékát, de senki sem ment ki a bútorokért és a gépekért. A Máltai Szeretetszolgálatnál végül azt tanácsolták: költözés előtt néhány nappal jelentkezzen újra, és ha még mindig megmaradt néhány bútor, a maradékot megpróbálják elvinni. Ezután olvasónk megelégelte a különböző szervezeteket és a szegények helyett egy ismerőséé lett az összes, felajánlott holmi.

A karitatív szervezetek és szociális intézmények munkatársai egybehangzóan azt mondták, nehézséget okoz a bútorok, nagyobb gépek átvétele, elszállítása, a legtöbbször nem is tudnak mit kezdeni az ilyen felajánlásokkal. Polacsek Györgyi, a Magyar Vöröskereszt szociális szakmai vezetője szerint azért fordulhat elő, hogy néhány irodában csak kettőig fogadják az adományokat, mert általában egy-egy ember foglalkozik mindenhol az adományok gyűjtésével. Ráadásul nekik is sok más dolguk akad, például elsősegély tanfolyamokat tartanak. Polacsek szerint azonban jelentősen eltérhet az irodák nyitvatartása. Korábban volt egy éjjel-nappal nyitva tartó irodájuk, ahová adományokat lehetett leadni, de ez anyagi okok miatt megszűnt. A bútorokkal kapcsolatban azt mondta, mivel a Vöröskeresztnek nincs teherautója és raktára sem, nem tudják átvenni a nagyobb tárgyakat.

Morva Emília, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat budapesti központjának munkatársa szerint a budapesti Miklós utcai központjukban 24 órás a portaszolgálat, így bármikor vihetnek oda adományokat. Ugyanakkor ha valaki telefonon érdeklődik, hogy hol adhat le csomagot, a telefonáló lakhelye szerinti legközelebbi irodát ajánlják általában, így előfordulhat, hogy egy másik helyen nem 24 órában fogadják az adományokat. A bútorokkal már a máltaiak is bajban vannak: előfordul, hogy elutasítják a felajánlást, mert nem tudják megoldani a szállítást és a raktározást. Emellett azért is óvatosak az ilyen felajánlásokkal, mert sokszor előfordult már, hogy lomot akartak elszállíttatni velük.

Smicsek József, a XXII. kerületi családsegítő központ munkatársa szerint egy munkatársuk, részmunkaidőben foglakozik az adományokkal. Ő tartja nyilván, hogy a kerületben a rászorulóknak mire volna szüksége. Ha olyan felajánlás érkezik, amire van igény, akkor megpróbálják megszervezni annak elszállítását, de erre sokszor nincs lehetőségük: teherautót csak akkor tudnak szerezni, ha a kerületi szociális foglakoztató járműve éppen szabad. Ezért sok esetben nem tudják elvinni az adományokat, hiába lenne rá szükség. Ráadásul tárolni - raktár hiányában - a családsegítő csak rövid ideig az udvaron, vagy egy-egy üres helyiségben tudja a holmit. Próbálkoznak azzal is, hogy a rászorulókat és az adományozókat "forródróton" összehozzák, de ennek megszervezése is nehéz.