Kovács Lászlót jelölik magyar EU-biztosnak

Vágólapra másolva!
Kovács László külügyminisztert jelöli a kormány az EU kormányának is nevezett Európai Bizottság magyar tagjának. A kérdésről kedden egyeztettek a parlamenti pártok. A koalíció tagjai támogatták Kovács jelölését, az ellenzéki pártok mást támogattak. A jelenlegi biztos, Balázs Péter mandátuma novemberben jár le. Az új külügyminiszter személyéről a kormányfő még nem nyilatkozott.
Vágólapra másolva!

Kovács László külügyminisztert jelöli a kormány az Európai Unió magyar biztosának - jelentette be Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője kedden Budapesten, négypárti egyeztetés után. A koalíciós pártok támogatják a jelölést - közölte Lendvai és Eörsi Mátyás szabad demokrata ügyvivő. Lendvai elmondta: azért nem Balázs Péter jelenlegi EU-biztos mandátumának meghosszabbítása mellett döntöttek, mert Balázs elsősorban diplomata és nem politikus. Szájer József, az Európai Néppárt fideszes alelnöke és Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője Kovács helyett Barsiné Pataky Etelka jelölését támogatták. Kovács jelöléséről a szerdai kormányülésen döntenek majd.

Az EU-biztosokat a mindenkori kormányok jelölik, így az ellenzék legfeljebb véleményezheti a jelöltet, vétójoga nincs. A jelölteket azonban az Európai Bizottság elnöke előterjesztése után az Európai Parlament szavazza meg. Visszahívásáról is csak ez a testület jogosult dönteni. Ez azt jelenti, hogy egy esetleges hazai kormányváltás esetén nem lehet hazahívni a biztost, akinek megbízatása öt évre szól. Így ha 2006-ban nem az MSZP alakítana kormányt, akkor is Kováccsal kell majd együttműködnie az akkori magyar vezetésnek.

Kovács László kinevezéséről nem akart nyilatkozni, ahogy a miniszterelnök sem találkozott az újságírókkal az ülés után, Gulyás Erika kormányszóvivő pedig a szerdai kormányülésig nem kívánt nyilatkozni az ügyről.

Lendvai Ildikó Kovács jelölésével kapcsolatban azt mondta: az MSZP három kritériumot támasztott a kinevezendő jelölttel szemben és Kovács László mindhárom kritériumnak megfelel. "Olyan embert kellett találni, aki az EU-ban otthon van, az európai uniós politikában nagy gyakorlatot és elismertséget szerzett" - tette hozzá. A szocialisták második kritériuma az volt, hogy a jelölt értsen egy olyan fontos szakterülethez, amely az unió életében is fontos és magyar szempontból sem közömbös. Az EU-ban éppen most kezd felértékelődni a közös uniós külpolitika kialakításának igénye, a szomszédságpolitika. "Kovács László ezen a területen kitűnően tud tevékenykedni" - közölte Lendvai Ildikó. Az MSZP harmadik kritériuma az volt, hogy a kiválasztandó biztos ne csak szakember, hanem politikus is legyen, hiszen az Európai Bizottság politikai testület.

A magyar EU-biztos kiválasztásáról tartott négypárti konzultációt Medgyessy Péter miniszterelnök hívta össze. A találkozót Orbán Viktor, a Fidesz elnöke július 20-án levélben kezdeményezte a miniszterelnöknél. Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke július 15-én sajtótájékoztatón az MTI kérdésére azt mondta, hogy a Fidesz számára elfogadhatatlan Kovács László jelölése.

Magyarország jelenlegi EU-biztosa, Balázs Péter egyelőre nem kívánta kommentálni, hogy Medgyessy Péter kedden nem őt, hanem Kovács László külügyminisztert javasolta november 1-től az új Európai Bizottság magyar tagjának. "Még nem értesültem a döntésről, és nem kívánok nyilatkozni" - reagált Balázs Péter hallható meglepetéssel a kormányfő döntésére, amiről az MTI tudósítójának telefonhívásából értesült.

Balázs Péter május 1-je óta dolgozik az Európai Bizottság magyar biztosaként, és együtt felel a regionális politikáért a francia Jacques Barrot-val. Jelölésekor, februárban Medgyessy Péter miniszterelnök "az uniós szakterület kitűnő és gyakorlati szakemberének" nevezte Balázs Pétert.

Biztosoknak nevezik az Európai Unió kormányának is nevezett Európai Bizottság tagjait. Jelenleg minden tagország egy-egy biztost delegál, akik részterületekre lebontva foglalkoznak különböző témákkal. Az öt legnagyobb tagállamnak kettő biztosa van. Magyarország EU-s csatlakozása után Balázs Péter lett az Európai Bizottság magyar tagja, aki az egyik legtöbb forrás elosztásáról döntő regionális politikával foglakozik. A mostani Európai Bizottság mandátuma október 31-én lejár, így dönteni kell arról, hogy kit jelölnek a bizottság magyar tagjának.

Az EU tagországainak képviselői júliusban döntöttek arról, hogy a jelenlegi elnök Romano Prodi helyett José Manuel Durao Barroso portugál miniszterelnököt jelölik az Európai Bizottság élére. Barroso jelölését az Európai Parlament többsége is támogatta.