Vágólapra másolva!
Az [origo] információi szerint azoknak egy része, akik szombaton még Veres János jelölését támogatták, mára a két állva maradt jelölt közül Kiss Péterhez álltak át. Veres szerint azonban mindkét jelölt alkalmas kormányfőnek, ő azt sem tudja még, hogy melyiküket támogassa. Miközben Gyurcsány hétfőn folyamatosan kampányol, Kiss miniszterként tárgyal külföldi vendégével. Bár szombaton még arról volt szó, hogy az elnökség hétfőn meghallgatja a két jelöltet, erre mégsem kerül sor. Közben sorra jönnek hírek arról, hogy melyik megye melyik jelöltet támogatja.
Vágólapra másolva!

Egy MSZP-s politikus, aki a szombati frakcióülésen Veres János miniszterelnök-jelöltségét támogatta, elmondta: szerinte azért nem kapott kellő támogatottságot a választmányi ülésen Veres, mert a pénzügyi tárca jelenlegi politikai államtitkára nem eléggé ismert a frakción kívül. Kampányolásra pedig nem volt már idő - tette hozzá. Megjegyezte: szerinte Gyurcsány Ferenc jelenlegi sportminiszter már hónapok óta kampányol a vidéki szocialisták között. Ennek köszönhető - tette hozzá -, hogy a választmányi ülésen sokan támogatták. Forrásunk közölte azt is, hogy szerinte a két jelölt közül csak Kiss Pétert tartják alkalmasnak a kormányfői posztra. Azzal érvelt, hogy Kissnek van vezetői tapasztalata, Gyurcsány viszont nem csak megosztja a pártot, de az ellenzék számára támadási felületet is jelent múltja és hatalmas vagyona.

Hasonlóképpen nyilatkozott egy Kiss Pétert nyíltan támogató szocialista EP-képviselő is, aki arról tájékoztatta az [origo]-t, hogy az EU-ban az utóbbi napok eseményei megdöbbentették a politikusokat. "Nem értik, hogy ha van döntés és van jelölt, akkor hogy lehet, hogy újabb önjelöltek kerülnek elő" - jegyezte meg a képviselő. Bár töbször is elmondta, hogy az Európai Unió nem szól bele a tagországok belügyeibe, úgy vélte: nagy hátrány lenne Gyurcsány megválasztása, mivel Európában is tudnak "vitatott ügyeiről". "Ha Gyurcsány lesz a kormányfő, a 2006-os választás biztosan elúszott" - fakadt ki a korábban Veres Jánost támogató forrásunk.

Gyurcsány pártolói viszont pont ennek ellenkezőjét állítják. Szerintük épp a jelenlegi sportminiszter az, aki a kellő változtatásokat meghozva 2006-ban győzelemre viheti az MSZP-t, míg Kiss Péterrel biztos szerintük a bukás. A két párt hívei egymást vádolják azzal, hogy negatív kampányt folytatnak. A Kiss-hívek szerint Gyurcsány járja a vidéket, míg a Gyurcsány-pártolók szerint több elnökségi tag is a jelenlegi kancelláriaminiszter mellett agitál. Kiderült az is, hogy Kiss Péter nem mondta le hivatalos programjait a kampány miatt, hétfőn például mint kancelláriaminiszter találkozik Roger Brieschsel, az Európai Gazdasági és Szociális Tanács elnökével, majd este tudósokkal egyeztet és a kormányzati teendőkről beszél velük.

Mindkét párt hívei megerősítették, hogy a párton belül erős az igény a változtatásra. Kiss hívei szerint "akik nem rendelkeznek elegendő információval", azok úgy gondolhatják, hogy Gyurcsány jelenti a megújulást, Kiss Péterben pedig a jelenlegi folyamatok továbbvivőjét látják. Gyurcsány ellen hozzák fel azt is, hogy tanácsadója volt Medgyessynek, vagyis érvelésük szerint Gyurcsány is hozzájárult a kialakult helyzethez. Emiatt ő jelentené a kisebb változást - mondják. A Gyurcsány-pártiak szerint viszont egyre több megye biztosítja támogatásáról a sportminisztert. Információink szerint Gyurcsány ma vidéki szocialisták körében próbál meg újabb támogatókat szerezni, délután pedig találkozik fiatal szocialisták egy csoportjával és egyeztet velük.

A Csongrád megyeiek hétfőn nyíltan Gyurcsány Ferenc mellé álltak. Botka László, a párt megyei elnöke az MTI-nek azt mondta, a csongrádi szocialisták szerint gyökeres stílusbeli változásra van szükség a kormányban és pártban ahhoz, hogy azt a kormányprogramot, amellyel a párt a választásokat megnyerte, végre tudja hajtani, és a 2006. évi választásokon is sikerrel szerepeljen. A csongrádi szocialisták egyhangúlag Gyurcsány Ferenc személyében látják biztosítva azt, hogy hatékony, előre mutató kormányzás valósuljon meg - fűzte hozzá. "Nagyon fontosnak tartjuk, hogy az új miniszterelnök mellett Kiss Péter e munkát tovább folytathassa" - mondta Botka László.

Boldvai László, a szocialisták Nógrád megyei elnöke szerint is Gyurcsány Ferenccel van esélye az MSZP-nek a győzelemre 2006-ban. Boldvai László ezt személyes álláspontjaként fejtette ki hétfőn az MTI-nek. A politikus hozzátette: pontos képe van a szimpátiáról, de a megyei szervezet véleményét nem akarja megelőlegezni.

A szocialista párt Győr-Moson-Sopron megyei tagságának többsége a megyei pártelnök Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelöltségét támogatja - állította az MTI érdeklődésére az MSZP megyei ügyvezető alelnöke. Olyan kormányfőt szeretne a tagság, aki a párt által alkotott programot hajtja végre - hangoztatta. Molnár Csaba szerint szükség van fordulatra a kormányzásban, és nélkülözhetetlen az eddiginél jobb kommunikáció. A politikus közölte azt is, hogy a 18 Győr megyei kongresszusi küldött hivatalosan még nem alakította ki közös álláspontját, erre csak egy keddi tanácskozáson kerül sor.

Az MSZP Borsod-Abaúj-Zemplén megyei országgyűlési képviselőcsoportja és a megyei pártelnökség túlnyomó többsége Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelöltségét támogatja, de a végső szót a kedd délután összeülő kongresszusi küldöttek mondják majd ki - tájékoztatta az MTI-t Szabó György megyei pártelnök.

A somogyi szocialisták döntő többsége, egy széles körben elvégzett felmérés szerint, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelölt mellett teszi le a voksát, "én magam is őt támogatom" - közölte Kolber István, az MSZP megyei elnöke az MTI érdeklődésére hétfőn. "Egy radikálisabb váltás kell, s erre Gyurcsány Ferenc személyében nagyobb az esély" - mondta a tagság többségének álláspontját képviselve s egyben személyes véleményét hangoztatva Kolber István megyei pártelnök. "Gyurcsány Ferenc tud olyan politikai vonzerőt képviselni, olyan politikai összefogást kovácsolni, amely 2006-ban sikeres választást jelent az MSZP részére" - fűzte hozzá.

Vas és Komárom megye viszont Kisst támogatja, és Bács-Kiskun megyében is inkább a kancelláriaminiszter hívei vannak többségben. Emellett az MSZOSZ közleményben állt ki Kiss Péter mellé.

Kovács László pártelnök szombaton bejelentette: hétfőn az elnökség meghallgatja mindkét jelöltet elképzeléseiről. Információink szerint azonban erre mégsem kerül sor. A meghallgatás elmaradásának oka az lehet, hogy Gyurcsány Ferenc jelezte, nem venne részt az elnökségi meghallgatáson.