Egy évet késik a 4-es metró

Vágólapra másolva!
A korábban tervezettnél egy évvel később, 2009 végére készülhet el a 4-es metró Keleti-Kelenföldi pályaudvar közötti és 2010 végére a Baross tér - Bosnyák tér közötti szakasza - mondta a beruházó cég igazgatója a fővárosi önkormányzat szakbizottságának ülésén. Ennek az az oka, hogy néhány civil szervezet megtámadta a jogerős bírósági engedélyt, és ezért a főváros még nem írta ki a tendereket.
Vágólapra másolva!

"A városvezetés a nyáron vélhetően azért nem kezdeményezte a Fővárosi Közgyűlés rendkívüli ülését a beruházás engedélyokiratának elfogadására, mivel meg kívánják várni a bíróság döntését a civil szervezetek által augusztusban benyújtott újabb panaszról" - mondta Gulyás László, a BKV DBR Metro projektigazgatója, aki szerint az európai uniós megítélésünk szempontjából is problémát jelentene, ha később fel kellett volna függeszteni azokat a tenderkiírásokat, amelyeket egy jogszerűen kiadott engedélyokirat alapján kiírtak volna. Ezért nem a korábban tervezett 2008 végén, hanem egy évvel később, 2009 végétől járhat a 4-es metró.

A civilek azt sérelmezik, hogy a főpolgármester két éve nem ül le velük egyeztetni - vélte Bánsági György MSZP-s frakcióvezető-helyettes. A politikus hangsúlyozta: "a főpolgármesternek hiúságát félretéve tárgyalnia kellene a civilekkel". Megjegyezte: nem politikai okok állnak a civilek panasza mögött, csupán a lakosság bizalmi problémája.

Joggal merül fel a koalíciós képviselőkben is az a kérdés, mi lehet az oka annak, hogy a Fővárosi Közgyűlés nem tartott rendkívüli ülést ebben az ügyben, miért nem döntött a nyáron a beruházás engedélyokiratáról - mondta Gábor József (MSZP), aki szerint igen minimális annak a valószínűsége, hogy a jogerős bírósági ítéletet megváltoztatják egy panasz miatt.

A bizottság fideszes alelnöke bírálta a főpolgármestert, aki szerinte az EU-gyakorlattól eltérően nem hajlandó egyeztetésekre sem a civilekkel, sem a kerületekkel. Szálka Miklós szorgalmazta, hogy a közgyűlés vizsgálja meg, milyen szerepe van a városvezetésnek abban, hogy elhúzódik ez az ügy.

Lakos Imre (SZDSZ) bizottsági elnök közölte: "nem érti, miért hagyják, hogy hetek, hónapok teljenek el, ahelyett, hogy végrehajtanák a döntést". Úgy vélte, ha a legfőbb bírói testület netán felülbírálná a jogerős döntést, azután is lenne ideje a fővárosnak arra, hogy felfüggessze az engedélyokirat végrehajtását.

Weiner László (SZDSZ) furcsának tartotta, hogy a fővárosi önkormányzat jelentős anyagi támogatást kíván adni keddi ülésén annak a Levegő Munkacsoportnak, amely hátráltatja az önkormányzat beruházásait.