MOB: Nem tudjuk kiirtani a doppingot a sportból

Vágólapra másolva!
Az érintett szakszövetségek felelősek a magyar doppingügyekért - mondta a MOB főtitkára a parlamenti bizottsági meghallgatáson, aki szerint a magyar sportból nem lehet kiirtani a doppingot, legfeljebb csökkenteni. Schmitt Pál MOB-elnök szerint a gyanúba keveredett sportolókat nem lehetett megmenteni, mivel nem voltak hajlandóak együttműködni. 
Vágólapra másolva!

"A XXI. században nem tudjuk kiirtani a doppingot a magyar sportból, legfeljebb csökkenteni" - jelentette ki a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) főtitkára, Aján Tamás az Országgyűlés Ifjúsági és Sportbizottságának meghallgatásán. Aján szerint nagyon enyhe az a megfogalmazás a MOB jelentésében, amely szerint "a kiváló szereplést beárnyékolta" az öt magyar doppingügy. A magyar doppingügyek ugyanis a világ minden olyan sajtótermékében szerepeltek, amelyek akár érintőlegesen is foglalkoznak a sporttal.

"Még az olimpia előtt az értekezleteken minden esetben tájékoztattuk a sportvezetőket, edzőket és versenyzőket a doppingellenőrzés szabályairól, és figyelmeztettük őket, hogy minden korábbinál szigorúbb vizsgálatok lesznek. Azt is elmondtuk, hogy a versenyek előtt, az olimpia végéig a versenyek után, bármelyik versenyzőt bárhol, bármikor ellenőrizhetnek. Nem lehetett olyan sportvezető, aki ne tudott volna ezekről" - mondta a MOB-főtitkár. Valamennyi olimpián induló versenyzővel szerződést kötött a MOB, amelyben a kötelességeik között szerepelt, hogy nem alkalmaznak tiltott szereket, valamint hogy együttműködnek az ellenőrökkel, teljesítik minden kérésüket.

Aján szerint az érintett sportszövetségek felelősek a doppingügyekért, mivel a MOB-nak csak koordináló szerepe van. A főtitkár szerint mind diplomáciailag, mind szakmailag mindent megtettek a doppinggyanúba keveredett versenyzőkért.

"Egyszerűen nem volt diplomáciai mozgásterünk, ha a versenyző nem ad vizeletet, akkor mi nem adhatunk helyette. A szabályok világosan fogalmaznak, ha valaki megtagadja a mintaadást, vagy nincs meg a 75 milliliter, akkor az pozitív eredménynek számít" - fogalmazott Schmitt Pál MOB-elnök. Hozzátette, hogy a magyar ellenőrzésekben is lát hibákat, mivel papíron minden magyar versenyző tisztán érkezett az olimpiára. Ezért magyarázatot vár a honi kontrollvizsgálatokat végző, Frenkl Róbert professzor vezette sporttudományos tanácstól, amely "217 negatív esetet jelentett egy hónappal Athén előtt".

A Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium szeretné, ha a már régóta működő budapesti doppingellenőrző laboratórium a NOB által is elismertté válna, vagyis nemzetközi akkreditációt kapna - mondta Mesterházy Attila a politikai államtitkár. A minisztérium az idén 150 millió forinttal támogatta a labor műszerezettségének fejlesztését, további 150-nel a működését, és 500 millióval segítette a labort is befogadó Sportkórház rekonstrukcióját. A tárca a további fejlesztésektől sem zárkózik el, és az adott pillanatban kész elindítani az akkreditálási folyamatot.

A bizottsági ülésen több képviselő is értetlenségét fejezte ki, hogy miért tagadta meg a két magyar nehézatléta a vizeletadást, ami miatt elvették az aranyérmüket. "A magyar adófizetők pénzén készülhettek fel az olimpiára, az országot képviselték akkor is, amikor megtagadták a kötelességüket" - fogalmazott Gémesi György, a bizottság MDF-es alelnöke.