Nincs "közvetlen felelőse" a betegcserének

Vágólapra másolva!
Nem sikerült megállapítani, ki felelős közvetlenül a tragikus végű szegedi betegcseréért. A szegedi városi kórház fegyelmi tanácsa három alkalmazottat elbocsátott, egyet pedig megrovásban részesített az eset miatt. A betegcsere idején ügyeletes orvost azonban nem marasztalhatták el, mivel egy külsős cég alkalmazottjaként dolgozott. Ügyét az orvosi kamarához továbbították.
Vágólapra másolva!
Fotó: MTI
Azóta karszalag bevezetését javasolták

Két ápoló és egy beteghordó elbocsátásáról, valamint egy másik ápoló megrovásáról döntött a szegedi városi kórház fegyelmi tanácsa a július 3-án történt tragikus végű betegcsere ügyében. A mulasztó ügyeletvezető orvos viszont vállalkozásban ügyelt, ezért felelősségét a tanács nem állapíthatta meg - jelentette be Pajor László, a fegyelmi tanács elnöke szombaton.

Az ügyeletvezető orvos mulasztást követett el, ugyanis a reggeli órákban súlyos állapotban beszállított B. V-t csak délután vizsgálta meg, ám a munkáját nem közalkalmazottként, hanem vállalkozásban, egy bt. tagjaként végezte, így a felelősségét az intézményi fegyelmi tanács nem állapíthatta meg - mondta a professzor. Az orvos ügyét a fegyelmi tanács a Magyar Orvosi Kamara etikai bizottsága elé terjeszti.

Baráth Lajos gazdasági igazgató közölte, hogy a kórház megtette a lépéseket a szerződés felbontására az orvost foglalkoztató társasággal.

Pajor László elmondta: a betegcsere néhány lényeges pontját nem tudták tisztázni, ezért "közvetlen felelős személyt nem lehetett azonosítani". A szolgálatban lévő dolgozók azonban több olyan mulasztást is elkövettek, amelyek a betegcseréhez vezettek - tette hozzá. A fegyelmi tanács határozata két hét múlva emelkedik jogerőre. Az ügyben indított rendőrségi vizsgálat befejezése a hónap második felében várható - közölte Baráth Lajos.

Nem kérdezték meg a beteg nevét

Pajor László a dolgozói mulasztások közül kiemelte: az elcserélt betegek nevét nem kérdezték meg az ápolók és egymással sem közölték, hogy melyik beteget viszik vizsgálatra, vagy onnan vissza. Az azonos korú két idős férfinek ugyan egyaránt beszédértési és kifejezési zavara volt, de a nevét mindkettő meg tudta volna mondani - mondta a professzor.

Tájékoztatása szerint a betegcsere azért történt meg, "mert K. B. dokumentációjába, az ő neve alatt, tévesen B. V. CT-lelete került". K. B-t a téves lelet miatt megoperálták az idegsebészeti klinikán, a beteg pár nap múlva elhunyt. Amikor a tévedés kiderült, B. V-t is megműtötték, őt jelenleg is a városi kórházban ápolják, állapota kielégítő.

Pajor László közölte, nem állítja, hogy az egészségügyben meglévő problémák vezettek a betegcseréhez, ám mint elmondta, a kórházban egy 5 éve orvosként dolgozó munkatársának a nettó fizetése ügyelettel együtt 101 ezer forint, egy ápoló fizetése 20 éves munkaviszony után nettó 97 ezer forint. "Ilyen fizetések mellett nincs lehetőség a dolgozók szelektálására" - mondta.