Egymást okolják a pártok a hungaristák miatt

Vágólapra másolva!
Noha mindegyik parlamenti párt egyöntetűen elítéli a közelmúltban felbukkant nyilas szervezet tevékenységét és tiltakozik a tervezett demonstrációjuk ellen, mégis hatalmas vitát váltott ki napirend előtt a téma: az ellenzék a kormányt, az MSZP pedig a Fideszt hibáztatta a hungarista csoport tevékenységével kapcsolatban. Az MSZP négypárti egyeztetést kezdeményezett a fasiszta csoportok működésének törvényi megakadályozása érdekében.
Vágólapra másolva!
Fotó: MTI
Bácsfi Diána miatt veszekedtek a pártok

A belügyminiszter szerint jelenleg nincs jogi lehetőség bármely szervezet bejelentett demonstrációját megakadályozni. Lamperth Mónika azzal kapcsolatban szólalt fel, hogy a magát hungaristának valló Magyar Jövő Csoport október 15-re, a nyilas hatalomátvétel 60. évfordulójára jelentett be tüntetést a Terror Háza elé, és azt a rendőrség tudomásul vette. "Nem szabad fasiszta, hungarista eszmék vonatkozásában kétarcúnak lenni, rébuszokban beszélni és azt politikai célokra felhasználni" - mondta a Fidesz felelősségét firtatva.

A fideszes Pokorni Zoltán reagálásában szégyennek nevezte, hogy 2004-ben Magyarországon "embertelen, elfogadhatatlan, a holokausztot tagadó, mások emberi méltóságát és szabadságát nyilvánvalóan sértő szónoklatok elhangozhatnak (...), és a kormány erre nem reagál". A fideszes képviselő hozzátette: a gyülekezési és szólásszabadság nem korlátlan, a belügyminiszternek pedig az a dolga, hogy a törvénynek érvényt szerezzen. "A Medgyessy Péter ellen tüntető nyugdíjasokat, a polgári körösöket, az iraki háború ellen és a Tibet szabadságáért tüntetőket szétverte a rendőrség" -emlékeztetett Pokorni.

Az MSZP frakcióvezetője, Lendvai Ildikó hiányolta Pokorni Zoltántól azt a mondatot, hogy többé nem megy el ünnepelni a Magyar Demokratát, "mert ez a lap nevezte először a nyilasokat Európa hőseinek". Orbán Viktortól, az ülésen jelen nem lévő fideszes pártelnöktől azt a mondatot hiányolta a szocialista politikus, amelyben visszavonja felszólítását a lap előfizetésére. Lendvai arra is kitért, hogy a Magyar Demokratát ünneplő, Mitnyan György XII. kerületi fideszes polgármester fővédnöksége alatt tartott rendezvényen adtak elő Mengelét éltető dalt. "Hazug állítás, hogy az előző kormány idején önök miatt nem volt nyilas demonstráció, mivel azt civil szervetek akadályozták meg" - közölte Lendvai Ildikó, akinek szavai óriási felzúdulást okoztak az ülésteremben.

Az MSZP-frakció vezetője még hétfőn felveszi a kapcsolatot az Országgyűlés többi képviselőcsoportjával "a fasiszta szervezetek" működésének törvényi megakadályozása érdekében. "A fasiszta, újfasiszta és nyilas szervezetek és csoportok" nyilvános működésének beszüntetése érdekében öt törvényt kellene módosítani, ezekből kettő kétharmados parlamenti támogatást igényel - mondta Juhász Gábor szocialista frakcióvezető-helyettes sajtótájékoztatóján, aki szerint nemcsak az a cél, hogy egy tüntetést megakadályozzanak, hanem az is, hogy Magyarországon a jövőben nyilvánosan ne tevékenykedhessenek "szélsőséges, fasiszta csoportok".

A békeszerződés tiltja a fasiszta szervezetek működését

A ma is hatályban lévő 1947-es párizsi békeszerződés 4. cikke szerint Magyarország "a jövőben nem engedi meg olyan fasiszta jellegű szervezetek fennállását és működését, amelyeknek célja az, hogy megfossza a népet demokratikus jogaitól". Erre több jogász, valamint az SZDSZ is felhívta a figyelmet korábban. Bárándy Péter igazságügyi miniszter egy interpellációra adott válaszában kijelentette, hogy a hungarista csoportosulás nyilvántartásba vétele nem történhet meg jogszerűen, egy nem létező egyesülettel szemben pedig nem lehet fellépni. Büntetőjogilag ugyanakkor a szervezet csoportnak tekinthető, így valamely esetleges bűncselekmény: önkényuralmi jelkép tiltott használata, államellenes bűncselekmény vagy garázdaság megvalósítása esetén felelősségre vonható - fűzte hozzá a miniszter, aki emlékeztetett arra, hogy a csoport vezetője ellen már több büntetőeljárás is indult.

A Magyar Jövő Csoport október 15-i demonstrációját a jelenlegi szabályozás szerint jogszerűen nem lehet betiltani, mivel a gyülekezési törvény szerint a rendőrség csak akkor mondhat nemet egy tüntetésre, ha akadályozza a bíróságok és népképviseleti szervek működését, vagy aránytalanul akadályozza a közlekedés rendjét. A rendszerváltás idejéből származó törvény módosítását, vagyis szigorítását az utóbbi években (a sok botrányos vagy botrányba fulladt tüntetés miatt) már többen is javasolták. Takács Albert ombudsman-helyettes például tavaly egy ajánlást tett, amelyben azt javasolta, hogy a törvénytelen cél érdekében tartott tüntetést is be lehessen tiltani. A szigorítás csak a szocialista képviselők körében volt népszerű tavaly, míg az SZDSZ és a Fidesz nem látta indokoltnak a változatatást.