Nincs pénz a tanulmányi kirándulásokra

Vágólapra másolva!
Az általános és középiskolák többségében a szülőknek kell fizetniük a tanulmányi kirándulások és az erdei iskolák költségeit. Zalaegerszegen például az önkormányzat azt közölte az iskolaigazgatókkal, hogy csak akkor hagyják jóvá a pedagógiai programot, ha kihúzzák belőle a tanulmányi kirándulásokról szóló részeket - írja a Népszabadság.
Vágólapra másolva!

A napokban közölte saját oktatási intézményeivel a zalaegerszegi önkormányzat, hogy a város idén csak akkor hagyja jóvá az intézmények pedagógiai programjait, ha azokból kihúzzák a tanulmányi kirándulások és az erdei iskolák szervezéséről szóló részeket. Velkey Péter, a zalaegerszegi önkormányzat művelődési osztályának vezetője a Népszabadságnak kifejtette: kényszerhelyzetben született a döntés, nincs ugyanis pénz arra, hogy finanszírozzák a tanulmányi kirándulásokat. Horváth Attila, a zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium igazgatója szerint szégyen, hogy az iskolákat a jogszabályok kijátszására kényszerítik.

A közoktatási törvény tavaly elfogadott módosítása óta az iskolák pedagógiai terveibe rögzített, a tananyag elsajátításához kapcsolódó kötelező programokért - például az osztálykirándulásokért vagy az erdei iskolákért - nem lehet pénzt kérni a szülőktől, a költségeket az iskola fenntartójának kell állnia. A települések nagy részének azonban erre nincs pénze. A két-három napos túra költsége tanulónként eléri a 10-20 ezer forintot, így egy-egy önkormányzatnak egyetlen iskola diákjainak kirándultatása tízmillió forint fölötti összegbe kerülne.

A fenntartó önkormányzatok a szülőkre hárítják a költségeket. A legtöbb helyen az iskolák - általában a fenntartó kérésére vagy utasítására - kihúzzák a pedagógiai programból a kirándulásokat és az erdei iskolákat. Ezzel meg is szűnt az önkormányzat finanszírozási kötelezettsége, a programon kívüli rendezvényekért ugyanis szedhető pénz. Vannak olyan iskolák, ahol a közoktatási törvény módosítása óta a pedagógusok nem vesznek részt a kirándulások és erdei iskolák szervezésében, mert a pedagógiai programon kívüli kirándulások csak tanítási időn kívül tarthatók meg, ezért pedig a tanároknak nem jár díjazás.

A debreceni Csokonai Vitéz Mihály Gimnáziumban is kivették a pedagógiai programból a tanulmányi kirándulásokat. Temesi István, az intézmény igazgatója a Népszabadságnak elmondta: ha mégis szerveznek kirándulást, azt a szülők irányítják, a pénzügyeket is ők bonyolítják le.

Az oktatási tárca a tapasztalatok ellenére is megfelelőnek tartja a tavaly bevezetett szabályozást. A minisztérium sajtóosztályán közölték: nincs szükség a jogszabály megváltoztatására, hiszen a törvény jelenleg is három lehetőséget biztosít az iskolák számára. Vagy kötelezővé teszik a pedagógiai programban az osztálykirándulást, illetve az erdei iskolát - ebben az esetben a fenntartónak kell állnia a költségeket -, vagy lehetőségként írják bele a programba, esetleg egyáltalán nem teszik bele. Utóbbi esetben pályázati úton is lehet forrásokhoz jutni.