Állampolgári jogokat sért a szórakozóhelyek zaja

Vágólapra másolva!
Az országgyűlési biztos szerint sérti a lakók testi és lelki egészséghez, valamint az egészséges környzethez való jogát, ha a szórakozóhelyek és fesztiválok zaja miatt nem tudnak pihenni. Lenkovics Barnabás javasolja, hogy csak meghatározott zajszint alatt, a kijelölt helyeken lehessen koncertezni. Hamarosan a fővárosi közgyűlés elé kerül egy rendeletterv, melyben szigorítanák a rendezvények szervezésének feltételeit.  
Vágólapra másolva!
Fotó: Mitruczky Kinga
A Budapest Parádét is bepanaszolták

Tavaly több olyan beadvány érkezett az országgyűlési biztos hivatalába, melyben a panaszosok a lakóhelyük közelében tartott szabadtéri rendezvények zaját kifogásolták. A Ráday utcában lakók közül például sokan panaszkodtak, hogy az utcájukban található kávézók és éttermek teraszainak zaja mellett az egyre gyakoribb kulturális események is zavarják őket. Ilyenkor a zaj mellett az utca lezárása is nehezíti a lakók életét. De panaszkodtak a Kőbányán, a Felvonulási tér és a Petőfi Csarnok, valamint a Duna Pláza környékén tartott rendezvényekre is. Kifogásolták továbbá a Sziget Fesztivál, a Budapest Parádé és az Orczy kert lármáját.

Lenkovics Barnabás kivizsgálta a panaszokat és megállapította, hogy a tulajdonhoz, az egészséges környezethez, valamint a testi és lelki egészséghez való jog sérülhet ezekben az esetekben. Ugyanakkor azt is megállapította, hogy "a lakosság egyre érzékenyebben reagál a környezetében történő, a megszokott életvitelt megváltoztató, zavaró jelenségekre". Az ombudsman javasolja, hogy Budapesten csak kijelölt helyeken lehessen például koncertezni, és csak egy meghatározott zajszint alatt.

Bánsági György, a Fővárosi Önkormányzat környezetvédelmi bizottságának elnöke az [origo]-nak elmondta, hogy nem lepte meg őket az ombudsman állásfoglalása. "A főváros tervei között korábban is szerepelt egy zajtérkép elkészítése, a probléma rendezése. Az állásfoglalás felgyorsítja ezt a folyamatot" - állítja az elnök. Eddig is engedély kellett egy szabadtéri esemény megrendezéséhez, mostantól azonban azt is közölni kell, hogy mekkora zajjal fog járni az esemény, és hogy milyen technikai eszközöket használnak. Ha a főváros nem látja biztosítottnak, hogy nem lépik túl a zajhatárt, nem adnak engedélyt a szervezőknek.

A bizottság elnöke ugyanakkor elmondta, hogy egy nagyvárosban elképzelhetetlen, hogy ne tartsanak szabadtéri eseményeket. "Nem beszüntetni akarjuk a rendezvényeket, csak elérni, hogy ne zavarják a környéken lakókat" - fogalmazott. Újdonság, hogy ha elfogadják a tervezetet, ellenőrök járják majd a fesztiválokat, koncerteket és rendszeresen ellenőrzik a zajszintet. A jövő évi költségvetésben már el is különítettek pénzt erre a célra.

Arra is jobban figyelnek majd, hogy közparkok terhelését csökkentsék. Az olyan helyeken, mint a Hajógyári Sziget, a Tabán vagy a Városliget, meghatározzák, hogy hány eseményt rendezhetnek egy évben, és mennyi időnek kell eltelnie két rendezvény között. Bánsági György egyelőre nem tudta megmondani, hogy milyen büntetésekre számíthatnak azok, akik nem tartják be a szabályokat. "Tisztában vagyunk vele, hogy ha fel akarjuk venni a versenyt Béccsel, vagy Prágával szükségünk van ezekre a rendezvényekre, de meg kell oldanunk, hogy ne zavarják a környéken élőket" - tette hozzá.