A kormányváltás kulisszatitkairól szól a Medgyessy-könyv

Vágólapra másolva!
Csütörtöktől kapható a boltokban a Medgyessy című, a Magyar Hírlap újságírói által készített könyv. Ebből kiderül: a válság egyik pontján Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke felajánlotta lemondását. Medgyessy Péter alig hagyta el a tárgyalót, az MSZP máris megkezdte az egyeztetést az SZDSZ-szel az új kormányfőjelöltről.
Vágólapra másolva!

Az MSZP vezetői nagyon hamar lemondtak Medgyessy Péter miniszterelnökről. Ez derül ki a Medgyessy című, a Magyar Hírlap munkatársai által írt könyvből, amelyet a Ringier kiadó szerdán mutatott be. A könyv részletesen taglalja a kormányválság napjait, különösen az augusztus 15. és 20-a közötti időszakot.

A csütörtökön boltokba kerülő könyv öt szerzője megtudta: a kormányválság hetében Kuncze Gábor lemondott az SZDSZ elnöki posztjáról. Legalábbis augusztus 16-án, hétfőn az ügyvivők üléséről azzal a felkiáltással távozott: "ebből elegem van, keressetek más elnököt!". Ez később "elfelejtődött" - áll a könyvben, a szerzők úgy tudják: Kuncze még aznap este meggondolta magát. Aznap találkozott Medgyessyvel, aki közölte: mindenképpen felmenti Csillag István gazdasági minisztert. Kuncze erre figyelmeztette: ez "kiviheti az SZDSZ-t a koalícióból". Medgyessy válasza erre az volt a szerzők szerint: "Csak nem."

Kedden Medgyessy találkozott az őt előzőleg nyíltan bíráló Fodor Gábor SZDSZ-es politikussal. Fodor ugyanis azt nyilatkozta: Medgyessynél kellene kezdeni a kormányátalakítást. Fodor azt tanácsolta a kormányfőnek, hogy mondjon le, ám ő ehelyett megüzente a kisebbik koalíciós pártnak, miszerint elszánt Csillag menesztését illetően. Az egyeztetésen felajánlotta cserébe a külügyi tárcát. Az SZDSZ azt válaszolta: szívesen átveszik a külügyet, de ragaszkodnak a gazdasági tárcához. Medgyessy este annyit engedett: Csillag lehetne a fejlesztési miniszter, ha már mindenképpen ragaszkodnak a személyéhez. A szocialisták ekkor még úgy látták: meg lehet egyezni. 18-án, szerdán is még ellentmondásos hírek érkeztek az SZDSZ felől. A kisebbik koalíciós párt eközben arról tanácskozott: kilépjenek-e a koalícióból, ha a miniszterelnök nem tágít. A megbeszélésen vita közben megjelent Medgyessy is, aki az érvei felsorakoztatása után közölte: "Azt, hogy ti hatalmon vagytok, azt nekem köszönhetitek." "Ez elég durcin hangzott" - jegyezte meg a szerzők szerint Kuncze. Az SZDSZ végül - az oda-vissza egyeztetéseket követően - eldöntötte: megvonják a bizalmat a kormányfőtől. Ekkor Medgyessy ultimátumot szabott, majd Kuncze este bejelentette: egyeztetést kezdenek az MSZP-vel.

A szerzők szerint az MSZP azt kérte Medgyessytől: adjon még időt az SZDSZ-nek, legalább vasárnapig. A kormányfő azonban nem tágított. Végül a Népszabadságban közölt interjú zárta le a vitát. Miután ott Medgyessy korrupcióval vádolta meg az SZDSZ-t, a szabad demokraták közölték: ezután nincs miről beszélni. A csütörtöki egyeztetésen megállapodtak a konstruktív bizalmatlansági indítványról.

Csütörtökön összeült az MSZP elnöksége, és eldöntötték: Kiss Pétert jelölik kormányfőnek. A könyvben az áll: "Kiss nem volt túl lelkes". Az ezt követő események ismertek: Gyurcsány Ferenc sportminiszter is ringbe szállt, a többes jelölést támogatta a frakció és a választmány.

Medgyessy állítólag sokakat árulónak tartott a történtek miatt. Elsősorban Fodor Gáborra volt dühös, de úgy érezte: Kovács László is összefogott Gyurcsánnyal, sőt, Lendvai Ildikót is árulónak tartotta - áll a könyvben.

Végül a kongresszus Gyurcsányt választotta, Medgyessy pedig lemondott. A könyvben az áll: az MSZP-kongresszuson kétszer hirdettek eredményt, egyszer a küldötteknek, egyszer pedig a nyilvánosságnak. Kiss Péter kancelláriaminiszter is kétszer gratulált ezért. "Kell a színház" - mondta az egyik szervező.

A könyv másik része Medgyessy karrierjét mutatja be, taglalva a D-209-es ügyet, a nyaralásokat, a brókerbotrányt és azt, hogyan veszítette el Medgyessy közvetlen munkatársait, például Gál J. Zoltán kormányszóvivőt.