Korrupciót sejt a Fidesz a HM-beszerzések mögött

Vágólapra másolva!
Simicskó István fideszes politikus az Állami Számvevőszék korábbi jelentéseire hivatkozva azt állította: a honvédelmi tárca beszerzéseinek kétharmada szabálytalan vagy törvénytelen. Példaként említette például az iraki misszió felszerelését, ahol már a pályázat eredményhirdetése előtt megkapták a katonák a felszerelést. A tárca szóvivője szerint a beszerzések egy része még az Orbán-kormány alatt történt.
Vágólapra másolva!

Az utóbbi időben a Honvédelmi Minisztérium (HM) beszerzései közül háromból kettő szabálytalan, esetenként törvénysértő volt. Ezt megerősítette az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentése is - közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Simicskó István fideszes országgyűlési képviselő. A politikus példaként említette, hogy a HM több objektumának felújítása, gépjárművek bérlése is szabálytalanul történt.

A gépjárműtenderrel kapcsolatos döntést a Közbeszerzési Döntőbizottság is felülvizsgálta, és szabálytalannak minősítette az eljárást - állította Simicskó. Hozzátette: bár a Közbeszerzési Döntőbizottság szabálytalan eljárás miatt kizárta az Ikarust, a HM végül mégis tőlük vett luxus autóbuszokat, illetve a Rába gyáron keresztül a Mercedestől 20 új, automata sebességváltós terepjárót vettek 2 és fél milliárd forintért.

A politikus kifogásolta az iraki misszió felszerelésével kapcsolatos beszerzést is. Azt mondta: a nyertesnek összesen hat nap állt a rendelkezésére, hogy beszerezze a 37 675 darab cikkszámon futó terméket. A pályázatokat 2003. december 23-án küldték ki a cégeknek, és január 14-i határidőt szabtak. 15-én lefolytatták a tárgyalást, 18-án eredményt hirdettek, 19-én szerződtek, és január 25-re kellett azt teljesítenie a nyertes cégnek. Közben azonban Simicskó szerint a katonák már december elején megkapták a felszerelésüket.

Egy újabb példát említve az ellenzéki politikus felidézte: nemrég 34 hadihajót, 5 rohamcsónakot, egy parancsnoki csónakot és egy lakóhajót árverezett el a HM. Az egyes hajók átlag másfél millióért keltek el. Simicskó ugyanakkor azt állítja: a MÉH 3-3,5 millió forintot fizetett volna a hajóroncsokért, mint ahogy az egyiket meg is vették.

Simicskó szerint Juhász Ferenc honvédelmi miniszter a nemzetbiztonsági kabinet vezetőjeként több esetben felmentést adott saját magának a közbeszerzési törvény hatálya alól. Hozzátette: több ügyben - például az An-26-os repülőgép közbeszerzés nélküli vásárlásával kapcsolatban - a Nemzeti Nyomozóiroda is vizsgálódik.

A politikus közölte: Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelölthöz fordul annak érdekében, hogy vizsgálják ki a honvédelmi tárca beszerzéseit és keressék meg a szabálytalan eljárások felelőseit.

"2002-től mostanáig vizsgálja az ÁSZ a beszerzéseket, az említett időszak alatt fél évig még a Fidesz volt kormányon" - mondta az [origo]-nak Matyuc Péter, a HM szóvivője. Példaként említette, hogy a Simicskó által kifogásolt számítógépes ügyben - ahol az ellenzéki politikus szerint 500 millió forintot fizettek ki szakértőknek, miközben még a szoftverekről sem döntöttek - Juhász Ferenc állította le a szakértői konzultációk kifizetését hivatalba lépésekor.

A szóvivő megjegyezte azt is, hogy az ÁSZ jelentéstervezete szerint a beszerzés egyik szereplője követett el szabálytalanságot, ami nem csak a pályázat kiírójára vonatkozhat.

Juhász Ferenc honvédelmi miniszter az MTI-nek elmondta, az Állami Számvevőszék valóban vizsgálja a Honvédelmi Minisztérium közbeszerzéseit, azonban még nincs lezárt, minden következtetést tartalmazó jelentés. "Felelős politikusnak nem jellemzője az, hogy nem létező vizsgálati eredményeket mutat be létezőként."

Hozzátette: amennyiben a képviselő kritizálja azt, hogy a nemzetbiztonsági kabinet mentesítést adhat a közbeszerzési eljárás alól, akkor "kérdezze meg egykori miniszterelnökét, hogy ezt 1999-ben miért javasolta és fogadtatta el". A honvédelmi miniszter elmondta, várhatóan a napokban elkészül a számvevőszéki jelentés.