Külföldről is hoznak veszélyes hulladékot Szászberekre

Vágólapra másolva!
Szászbereken épül fel az ország első akkumulátorfeldolgozó üzeme, miután a település lakosai a vasárnapi ügydöntő népszavazáson rábólintottak a beruházásra. A gyár képes lesz újrahasznosítani az itthon évente keletkező közel 10 ezer tonna akkumulátorszemetet, így ezentúl nem kell exportálni a veszélyes hulladékot. A beruházást a HuMusz környezetvédő szervezet sem ellenzi, bár garanciákat várnak arra, hogy a cég megfelelő technológiával működik majd.
Vágólapra másolva!

A Jász-Nagykun-Szolnok megyei Szászberek lakóinak többsége vasárnap igent mondott arra, hogy a település határában épüljön meg a használt akkumulátorokat feldolgozó üzem. Az ügydöntő népszavazáson a 790 jogosultból 422-en vettek részt, a szavazóknak pedig 55,5 százaléka voksolt a feldolgozóüzem mellett.

A beruházó Jász-Plasztik Kft. a településtől egy kilométerre lévő ipari parkban építi fel két éven belül a gépjárművek és a kisebb elektronikai készülékek akkumulátorait feldolgozó üzemét. Ezt követően pedig ugyancsak Szászbereken egy akkumulátorgyár építését is tervezi a cég. Szabó Zsolt, a Jász-Plasztik Kft. kereskedelmi igazgatója az [origo]-nak elmondta: az általuk alkalmazott technológia teljesen megfelel majd az uniós előírásoknak, vagyis semmilyen környezeti kockázatot nem jelent majd Szászberek lakóira nézve.

A beruházás jelentősége, hogy ez lesz az első akkumulátorfeldolgozó az országban. Ennek hiányában jelenleg a visszagyűjtött akkumulátorokat Ausztriába és Szlovéniába exportálják. A kinyert ólmot, műanyagot és savat külföldön hasznosítják, majd pedig a hazai akkumulátorkészítők a gyártáshoz szükséges alapanyagokat innen importálják újra.

"A haszon tehát eddig más országokban csapódott le" - magyarázta az [origo]-nak Balatoni Henrik, az akkumulátorok újrahasznosítását koordináló HungAkku Kht. ügyvezető igazgatója. A kht. éves szinten mintegy 10 ezer tonna akkumulátort gyűjt újra, ami az ilyen jellegű hazai hulladék közel 100 százaléka.

Pozitív kezdeményezésnek tartják a feldolgozóüzem létesítését a zöldek is. Nagy Tamás, a HuMusz munkatársa lapunknak elmondta: tarthatatlan, hogy Magyarországnak jelenleg nincsen akkumulátorhasznosító üzeme, ez ugyanis kiszolgáltatottá teszi az országot. Ráadásul uniós törekvés, hogy a tagállamokban keletkező veszélyes hulladék feldolgozásáról az érintett ország gondoskodjon. Nagy Tamás szerint már csak garanciára lenne szükség, hogy a gyár megfelelő technológiával is működik majd.

A Jász-Plasztik Kft szerint a szászbereki üzem képes lesz feldolgozni az itthon keletkező akkumulátor hulladék égészét, sőt valószínűleg importot is tud majd fogadni, főként Szlovákiából és Romániából.

A feldolgozóüzem előnyökkel jár Szászberek számára is: a gyár 50 munkahelyet teremt a helybélieknek. Az önkormányzatnak pedig az iparűzési adóból éves szinten mintegy 30 millió forintos bevétele lesz, ami pedig a falu éves költségvetésének közel a harmadát jelenti majd. Vasas Zsuzsanna, a település polgármestere szerint a befolyt összeget infrastruktúra, köztük utak, járdák, illetve az iskola sportcsarnokának fejlesztésre fordítják majd.