40 milliárdba kerülhet az új múzeumi negyed

Vágólapra másolva!
Az elhagyatott, külvárosi gyártelep területére korszerű múzeumi negyedet tervez a kormány és a fővárosi önkormányzat. Ebben a ciklusban még csak a jogi kérdéseket tisztázzák, 2012-re azonban már múzeumok sorát lehet majd látogatni az óbudai gázgyár helyén a tervek szerint. A beruházás teljes költsége elérheti a 30-40 milliárd forintot.
Vágólapra másolva!

"2012-13 körül egy korszerű múzeumi negyed állhat az óbudai gázgyár területén" - mondta a kulturális tárca helyettes államtitkára, Ács Tamás az [origo]-nak. Ennek érdekében jelenleg egy stratégiai programon dolgoznak a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumában. Az óbudai gázgyár területével a múlt héten elfogadott kormányprogram is foglalkozik (egyetlen mondat erejéig): "az óbudai gázgyár területén hozzáfogunk a múzeumi negyed kialakításához".

Az óbudai gázgyár területe 27 hektár, ahonnan év végére végleg kiköltözik a Gázművek. A múzeumok részben a most is meglévő, felújítandó műemlékegyüttesben, részben pedig új épületekben kapnának helyet. Az elképzelések szerint ide költözne a Kossuth térről a Néprajzi Múzeum (a belvárosi épületet visszakapná a Legfelsőbb Bíróság), itt lelhetne otthonra az Országos Műszaki Múzeum, helyet kapna itt a Közlekedéstörténeti Múzeum, a folyó közelségét kihasználva a hajózással kapcsolatos intézmény pedig a Dunán lenne. A múzeumi negyedhez csatlakozna a szomszédos Aquincumi Múzeum is, amely tovább bővülhet gázgyári területekkel, mivel az északi részen értékes római romokat rejt a föld.

"A múzeumi negyed létrehozása egy több cikluson átívelő szakmai program, amelynek megvalósulási ideje 5-10 évre tehető" - mondta Ács Tamás, aki szerint ebben a ciklusban a tulajdonjogi kérdések tisztázására, valamint a pályázatok kiírására kerülhet sor, amennyiben a kormány a jövő év elején elfogadja a kulturális tárca stratégiai programját. A gázgyár területének tulajdonosa a fővárosi önkormányzat, velük kell megállapodásra jutni, hogy tulajdonjogilag rendezett legyen a beruházás - mondta a helyettes államtitkár, aki hozzátette: a magántőke és az önkormányzati szerepvállalás mértéke még nem tisztázott.

A beruházás teljes költségét 30-40 milliárd forintra becsülik, amelyben benne van a terület - a gázgyár működése által szennyezett - talajának kicserélésének milliárdos költsége is. A tényleges kivitelezési munkák 2007-08 körül indulhatnának, 2012-13 körül pedig befejeződhet a beruházás a kulturális tárca tervei szerint.

"Nagyon örülünk, hogy a kormányprogramban is megfogalmazódott az óbudai gázgyár kulturális célú hasznosítása, amelyet mi kezdeményeztünk korábban" - mondta Schiffer János főpolgármester-helyettes, aki többször felvetette már az elmúlt években, hogy az Országos Műszaki Múzeum és az újonnan alapítandó építészettel foglalkozó múzeum helyet kaphatna a gázgyár területén, más közgyűjteményekkel együtt. "Egy egységes rendezési terv alapján nemzetközi tervpályázatokat lehetne kiírni a területre, amelyből építészetileg izgalmas művek születhetnek" - reménykedett a főpolgármester-helyettes, aki szerint akár a millenniumi időszakot is idézheti majd a tervszerűen épített sok új múzeum és építmény.

"A tervbe a főváros csak a területtel tud beszállni" - mondta Schiffer János, megjegyezve: nagyon értékes területről van szó, amely iránt rengeteg befektető érdeklődik, hogy lakóparkot vagy bevásárlóközpontot építhessen. A főváros azonban csak múzeumok, vendéglátó- és ifjúsági helyek létrehozását támogatja a gázgyár területén.

Kozák Dániel