Vágólapra másolva!
20 millió forintos bírságot kell fizetnie az azóta megszüntetett Citadella-terasz építőjének a Fővárosi Bíróság döntése alapján. A terasz építtetője nem fogadja el az ítéletet, felülvizsgálati kérelmet nyújt be a Legfelsőbb Bírósághoz.
Vágólapra másolva!
Rövid ideig üzemelt a terasz

A Fővárosi Bíróság jóváhagyta a Citadella-teraszt két éve felépítő cég ellen a kulturális-régészeti örökség rongálása és megsemmisítése miatt kiszabott 20 millió forintos örökségvédelmi bírságot. A terasz építtetője, Veres István közölte: felülvizsgálati kérelmet nyújt be a Legfelsőbb Bírósághoz. A kedden meghozott ítélettel az örökségvédelem győzött a két éve tartó Citadella-per sorozatban, amely a Lődombon 2002-ben mindenfajta engedély nélkül felépített, majd hatósági végrehajtás során elbontott kávézó-terasz ügyében folyt.

A Fővárosi Bíróság mostani ítéletében jóváhagyta a KÖH által kiszabott 20 millió forintos bírságot, a felperest, az időközben nevét Citadella Investment Kft.-re változtató céget a perköltség megfizetésére, az illeték lerovására szólította fel.

Az FB ugyancsak döntött a Citadella műemléki védettségének, illetve a KÖH hatáskörének kérdésében. Az egykori Citadella 4U Kft. keresetében megkérdőjelezte a Citadella műemléki védettségének tényét, és ezáltal a KÖH építési és örökségvédelmi hatósági jogosultságát a bontás elrendelésében. A bíróság, amely már korábban is kimondta, hogy a Citadella a kulturális örökség része és egyetemes védelem alatt áll, mostani ítéletében jogszabálysértést, azaz hatásköri hiányt nem állapított meg.

A felperes Citadella Investment Kft. felülvizsgálati kérelmet nyújt be a Legfelsőbb Bírósághoz - közölte Veres István ügyvezető. Mint mondta, az ítéletet nem fogadják el, ugyanis a KÖH nem működött közre abban, hogy szakértőkkel megvizsgáltassák az építkezéssel érintett Lődombot a tekintetben, valójában volt-e ott lelet. Elmondta azt is, hogy sérelmével a cég, ha szükségesnek látja, nemzetközi bírósághoz fordul.

Varga Kálmán, a KÖH elnöke közölte: tekintettel arra, hogy a törvény értelmében az örökségvédelmi bírság kizárólag örökségvédelmi célokra fordítható, úgy döntött: a befolyó összegből a Visegrádon előkerült középkori üveghutaműhely kutatását és bemutatását finanszírozzák.