Reformot sürgettek a baloldali vezetők

Vágólapra másolva!
A modern, haladó politzálásnak a modern, globális kihívásokra kell válaszolnia - mondta Tony Blair brit miniszterelnök a baloldali vezetők részvételével zajló Haladó kormányzás konferencián. Sürgette a társadalombiztosítási és a nyugdíjrendszer reformját. A résztvevők egyetértettek abban, hogy a jelenlegi rendszer nem képes válaszolni a nyomorra.
Vágólapra másolva!

Többek között a magyar, az új-zélandi, a chilei, a dél-afrikai és a román miniszterelnök, a piaciokért felelős eddigi és a következő EB-biztos vett részt a Haladó kormányzás konferencián. A találkozón felszólalt Tony Blair brit miniszterelnök, aki 1999-ben Bill Clinton amerikai elnökkel együtt kezdeményezte a konferenciát.

Még soha nem volt ennyire fontos a baloldali erők elkötelezettsége, mint most - közölte Blair, aki hét és fél éve van kormányon. Magyarázatképp hozzátette: a globalizáció miatt még soha nem volt ennyire összekapcsolódott a világ. A gazdasági fejlődés és az igazságos szociálpolitika összefügg és egymásra utalt - közölte.

Blair megjegyezte: gyakran vádolják azzal, hogy az újbaloldali programja már-már jobboldali. Szerinte ez nem igaz, de az igaz, hogy változni kell - mondta, hozzátéve: a brit Munkáspárt meg is változott.

A modern, haladó politizálásnak a modern, globális kihívásokra kell választ adni. Nyitott gazdaságot kell teremteni, és rugalmas munkaerőpiacot - mondta Blair. Utóbbihoz szerinte legfontosabb az oktatás színvonalának emelése, illetve hogy mindenkinek lehetősége legyen a magas színvonalú oktatásban való részvételre.

Fenn kell tartani a társadalombiztosítási és a nyugdíjrendszert, de szükség van reformra - állította a brit miniszterelnök. "El kell fogadtatni az emberekkel, hogy áldozatokkal jár mindez, mert a jogok kötelezettségekkel is járnak" - közölte.

Blair fontosnak nevezte a terrorizmus elleni küzdelmet, a tömegpusztító fegyverek elleni fellépést és az emebri jogok érvényesülését. Üdvözölte az afganisztáni választást, és sürgette, hogy mielőbb írjanak ki Irakban is választást. A brit kormányfő megjegyezte: Európának és az Egyesült Államoknak szorosan együtt kell működnie.

A beszédben elhangott az is, hogy szükség van a WTO és az ENSZ megreformálására is.

A Blair beszédét megelőző kerekasztal-beszélgetésen is hasonló témák kerültek szóba. Az ENSZ reformja mellett a helyes kormányzás és a szegénység elleni küzdelem voltak a fő témák. A vezetők egyetértettek abban, hogy szoros kapcsolatot kell tartani a választókkal. A dán miniszterelnök úgy fogalmazott: csak úgy lehet reformokat hozni, ha azokat óvatosan vezetik be, és nemcsak azt magyarázzák el az emebreknek, mit csinálnak, hanem azt is, hogy miért. Emellett két éven belül eredményt kell felmutatni, különben hiteltelenné válik a kormány - vélte.

A szegénység elleni küzdelemmel kapcsolatban a résztvevők egyetértettek abban, hogy új, nemzetközi kapcsolatrendszer kell a probléma kezelésére, mert a mostani nem képes választ adni a nyomorra. Egyetértettek abban is, hogy az ENSZ elavult, a WTO-nak vagy a G8-nak viszont nincs kellő legitimációja. A dél-afrikai elnök azt javasolta: a globalizáció hasznából támogassák azok veszteseit, utalva egy nemzetközi adó kivetésének lehetőségére.